"Böyle Giderse Peyniri Gramla Ekmeği Lokmayla Alacağız"
13.11.2021

Menemen’den seslenen Muharrem İnce, “Bizim partimizde, genel başkanın keyfi üzerine ‘Tahir Şahin, Muharrem İnce’yi destekledi, onun için onu aday yapmayalım.’ keyfiyeti olamaz. Sonra rezil olursun işte. Bak rezil oldun” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, İzmir programı kapsamında partisinin Menemen İlçe Başkanlığı’nın açılışını yaptı. Miting havasında gerçekleşen açılış konuşmasında Menemen Belediyesi’ni Ak Parti’ye kaptıran Cumhuriyet Halk Partisi’ne yüklenen İnce, ekonomi üzerinden iktidarı eleştirdi ve acil eylem planı sundu.

Muharrem İnce, “Mesela bizim partimizde öyle rezil olmak yok. Bizde, Cumhurbaşkanı adaylığı için CV falan bırakamazsın. Cumhurbaşkanı adayını partinin üyeleri seçer. Mesela bizim partimizde, genel başkanın keyfi üzerine ‘Tahir Şahin, Muharrem İnce’yi destekledi, onun için onu aday yapmayalım’ keyfiyeti olamaz. Kimi desteklerse desteklesin. Ben bunlarla ilgilenmiyorum. İster beni ister başkasını desteklesin. Dürüst mü, başarılı mı, seçim kazanabilir mi? Ben buna bakarım. Sonra rezil olursun işte. Bak rezil oldun.” dedi.

"REZİL OLURSUN"

Eleştirilerine devam eden İnce, “Belediye meclis üyelerini Menemenlilere seçtirmeyip Ankara’dan belirlersen, onlar da seni rezil eder burada. Rezil olursun. Menemenliler seçseydi rezil olmazdın. Mesela memleket partisinde genel başkanı kim seçecek? Kurultay delegeleri değil! Üyeler seçecek. Neden biliyor musunuz? Parti tabanının istediğini yaparsan Menemen’deki gibi rezil olmazsın. Ben rezil olmak istemiyorum. Ben; demokrat, özgürlükçü, halkçı olmak istiyorum.” diye konuştu.

"MEMLEKETİ BATIRIYORLAR"

Erdoğan’ı tekrar uyardığının altını çizen İnce, “Bu kafayla devam ederse dolar 15 lira olur. Bazı uyanıklar çıkıyor “maaşını dolarla mı alıyorsun?” diyor. Doğalgazı, mazotu, ilacı, gübreyi dolarla alıyoruz. Memleketi göz göre göre batırıyor bunlar.” dedi.

"BÖYLE GİDERSE PEYNİRİ GRAMLA EKMEĞİ LOKMAYLA ALACAĞIZ"

Millet doğalgaza KDV ödüyor diyerek tepki gösteren İnce, “KDV neydi; Katma Değer Vergisi. Artık değişti o. Katmerli Devlet Vergisi oldu artık. Demin çiçek yağı almış birisi. Kaça aldın dedim. ‘79.90 tl’ dedi. Demek ki artık peyniri gramla, çiçek yağını bardakla, ekmeği lokmayla, meyveyi taneyle alacağız. Gidişat bu.” diye konuştu.

İktidarın ülkeyi kötü yönetirken, muhalefetin çözüm önermediğine dikkat çeken İnce, “Hesap soracağız diyor. Kamu görevlilerini tehdit ediyor. Böyle olmaz. Hesap sorma görevi siyasetçiye ait değildir. Yargıya, mahkemelere aittir. Siyasetçi refahı nasıl yükselteceğini, huzuru nasıl sağlayacağını, verimi üretimi nasıl arttıracağını söylemek zorundadır. Bu seçimde bir ilk yapacağız. Hem iktidarı hem muhalefeti toptan göndereceğiz. Bu düzen bir yalan, bir talan, bir dolan bir IBAN düzenidir. Bu IBAN düzenini yıkacağız” dedi.

"MİLLETE ÇÖZÜM REÇETESİ SUNUYORUZ"

Yeni kurulan bir muhalefet partisi olarak mevcut muhalefet partilerinden farklı olarak millete bir reçete bir çözüm sunduklarını vurgulayan İnce, “Bizim amacımız kavga etmek değil. Bizim amacımız milletin önünü açmak, memleketin önünü açmak. Bu kara kış gelmeden önce kısa ve uzun vadeli çözümler sunuyoruz. Kar düşmeden milletin bir miktar nefes alabilmesi için acilen yapılması gereken işler.” diye konuştu.

İŞTE REÇETE

1- KDV’yi yüzde 18’den yüzde 15’e düşürün.

2- Temel gıdalarda KDV’yi sıfırlayın.

3- ÖTV’yi yeniden tanımlayın.

4- Vatandaşlık maaşını derhal işleme sokun.

5- Nasıl savaş çıktığı zaman tüm vatandaşları savaşa çağırıyorsan, vergi alacağın zaman tüm vatandaşlardan vergi alıyorsan; zor günlerde de sen vatandaşa, vatandaşlık maaşı vereceksin. 6- Öğretmen atamalarını derhal yapın.

7- Gençlerin, öğrencilerin internet, telefon, bilgisayar alımlarında Özel İletişim Vergisi’ni kaldırın. Geleceğimizi kaybediyoruz eğitim durduğu için.

8- Asgari ücretten vergi almayın.

9- Tarımdaki dolaylı vergileri kara kış için kaldırın. Başta TOBB olmak üzere, buna benzer kurumların kasalarındaki nakit paraları derhal üyelerine aktarın. Bunlar acilen yapılması gerekenler.

İŞTE UZUN VADE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1- Yargı Bağımsızlığı: Ekonominin düzelmesi için

2- Eğitim: Akıl ve bilimin ışığında bir eğitim sistemini

3- Nitelikli, şeffaf, liyakati esas alan, adil bir kamu düzeni kurmalıyız.

4- Katma değeri yüksek ürün elde etmeliyiz.

5- Marka yaratmalıyız.