ERDOĞAN’IN SAYAÇLARINI BİZ SÖKECEĞİZ
05.02.2022

Muharrem İnce, “Türkiye’de faturalar artık kirayı geçti. Sayaçları kimse görmek istemiyor. Memleket Partisi olarak milletimize söz veriyoruz. Bu Erdoğan’ın sayaçlarını biz sökeceğiz”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Memleket Buluşmaları programı kapsamında bir dizi ziyaret için İzmir’e geldi. İzmir’de bir otelde basın toplantısı düzenleyen İnce iktidara yüklendi. Halkın gerçek gündeminin hayat pahalılığı geçim sıkıntısı olduğunu dile getiren İnce, “Nereye gitsem geçim sıkıntısı hayat pahalılığı konuşuluyor. Tencerede et mi pişer dert mi pişer en iyi kadınlar biliyor. Gençler sıkıntı yaşıyor, emekliler üç kuruş maaşlarını işsiz çocuklarıyla paylaşıyor; çiftçiler, esnaflar perişan” dedi.

ERDOĞAN ENFLASYONU 20 YILDA 19 PUAN ARTIRDI

Halkın derin bir yoksulluk yaşadığının altını çizen İnce, “Memleket yangın yeri, derin bir yoksulluk yaşıyor halkımız. Ocakta enflasyon 11,1 arttı; kime göre, inanmadığımız TÜİK’e göre. Bunun çok daha yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Yine TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 48,7 inanmıyoruz ya doğru olduğunu kabul edelim. 20 sene önce Erdoğan iktidara geldiğinde; 1999’da deprem olmuş, 2001 krizi vardı, buna rağmen enflasyon 29,7’ydi. Sürekli söylüyor ya nereden nereye geldik diye. 19 puan enflasyonu artırdı” diye konuştu.

 

ERDOĞAN SEBEP ENFLASYON SONUÇ

Erdoğan’ın bir tezi vardı. Faiz sebep enflasyon sonuç diyordu. Ben İzmir’den ona yeni teorisini açıklayayım. Erdoğan sebep, enflasyon sonuçtur. 3,5 yıl önce meydanlarda fizikçi Muharrem dedi ki Erdoğan seçilirse dolar 8-10 lira olur. Muharrem İnce seçilirse dolar düşer dedi. O da ne dedi. Ben ekonomistim. Verin bu kardeşinize yetkiyi dolar nasıl düşer, faiz nasıl düşer göreceksiniz dedi. Sonuçta geldiğimiz nokta; faiz 14, dolar 14, benzin 14, mazot 14. Devleti şirket gibi yöneteceğim demişti. Yönetti ve batırdı.

İLK SEÇİMDE O CEO’YU GÖREVDEN ALIN

Şimdi size sesleniyorum değerli yurttaşlarım. Siz bir şirketin başına bir yönetici, CEO getirseniz, o CEO şirketi 20 yıl yönetse. 20 yıl önce koyduğu bir hedef vardı. 2 trilyon dolar milli gelirimiz olacaktır. Kişi başı 25 bin dolar olacaktır. İlk 10 ekonomi arasına girecektik. 20 sene sonunda CEO’nun getirdiği nokta; 2 trilyon değil 800 milyar dolar! 25 bin dolar değil 8 bin dolar! İlk 10’a girmeyi bırak ilk 20’den çıktık. Yani CEO hedeflerinin hiçbirini tutturamadı. Şirketin sahibi siz olsanız ne yaparsınız. Bu CEO’yu görevden alır başka bir CEO getirirsiniz. O zaman milletimizin yapması gereken, ilk seçimde bu CEO’yu görevden almaktır.

KAĞIT ÜZERİNDE MİLLETİ ZENGİNLEŞTİRYOR

Memura yüzde 5 zam verdi. 2,5’da kanun verdi, toplam 7,5. Sadece ocak ayında enflasyon yüzde 11,1 ocakta memur alacaklı oldu. Köpük dedi, müsilaj dedi bu sorunu biz çözeriz dedi. Sorunun sebebi kendisi. Yöntemi ne? Milli gelir hesaplama yöntemlerini değiştirerek, kağıt üzerinde milleti zenginleştiriyor.  

BUNLAR HAİN DEĞİL DE NE?

TÜİK enflasyon sepetini güncelledi. Mısırözü yağı, kayısı, kuru barbunya, kiraz, yeşil soğan, üçlü kanepeyi sepetten çıkarmış. Sepetin içindeki ürünlerin ağrılığını değiştirmiş. TÜİK’e göre gıda enflasyonu yüzde 55, çok daha fazla ama yüzde 55 diyelim. Gıda enflasyonu tavan yapmışken, sen enflasyonu hesaplarken gıda enflasyonunun sepetteki ağırlığını neden düşürüyorsun. Artırman gerekirken neden düşürüyorsun? Çünkü talimat geldi ‘enflasyonu düşük göster’ diye. Bunlar hain değil de ne? Hain arıyorsanız burada!

TÜİK YETKİLİLERİNİ YARGININ ÖNÜNE ÇIKARACAĞIZ

Alkollü içecekler ve tütün; ağırlığı 4,88 iken 4,30’a düşmüş. Ya tavan yapmış tütünde fiyatlar sen ağırlığını düşürüyorsun. Konut, elektrik var, ev kirası var, doğal gaz var. Uçmuş her şeyin fiyatı. 15,36 iken 14,11’e düşürüyorsun. Bu hainliktir. Bunlar yargılanmalıdır. Memleket Partisi’nin iktidarında halkımıza yalan söylediği için yatırımcının doğru yatırım yapmasını engellediği için bu TÜİK yetkililerini yargının önüne çıkaracağız.

ZAMDAN İNDİRİM YAPTILAR

Türkiye’de zam şampiyonu elektriktir; yüzde 69,97 ile. Yani muhalefet partilerine gerek yok. Faturalar muhalefet partisi zaten. Elektrik fiyatlarına yüzde 50 zammı önce 150 kw saat dediler sonra 210 kw saate çektiler. Zamdan indirim yaptılar. ENAG enflasyon yüzde 114 diyor. Şu TÜİK var ya şu TÜİK bunların yatacak yeri yok. 1926’da kurulmuş TÜİK, 2002’ye kadar 76 yılda 18 başkan değişmiş. 2018-2022 arasında 4 başkan değişmiş. 4 Merkez Bankası başkanı, 3 bakan değişmiş. Sonrada çıkıp millete bunun adı istikrar diyorlar. Çocukça işler yapıyorlar. Sonra da çocuktan medet umuyorlar. Çocuğun eline mikrofon verip, söylememesi gereken sözleri söyletip, sırıtıyorlar bir de.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FAİZCİSİ ERDOĞANDIR

Politika faizi 18 iken hazine 17 ile borçlanıyor. Politika faizini 14’e düşürdün de hazine niye 24 ile borçlanıyor. Bankaların kârı yüzde 57,4 karı atmış. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük faizcisi Erdoğan’dır. Türkiye o kadar kötü yönetiliyor ki hastalığın adını koymakta zorlanıyoruz. İşletme körlüğü mü desek? Siyasi tükenmişlik mi desek? Akıl tutulması mı desek? Kibir mi desek? Koltuk sevdası mı desek? Hepsi var. Bilimden uzaklaşma hepsi var.

BU ERDOĞAN’IN SAYAÇLARINI BİZ SÖKECEĞİZ

Çocukluğumuzda gördüklerimizi tekrar görür olduk. Bayat ekmek kuyruklarını, benzin kuyruklarını tekrar görüyoruz. Türkiye’de faturalar artık kirayı geçti. Sayaçları kimse görmek istemiyor. Memleket Partisi olarak milletimize söz veriyoruz. Bu Erdoğan’ın sayaçlarını biz sökeceğiz. Bu muhalefetle de bu iş olmaz.

GIDA ÜRÜNLERİNDEKİ KDV’Yİ KALDIRIN

Enerji güvenliğimiz kalmadı. 20 yılın sonunda geldiğimiz noktaya bakın. Elektrikte, enerjide, doğalgazda dışa bağımlığız. Enerjide dışa bağımlılık oranımız yüzde 70,1. Gıda güvenliğimiz kalmadı. Arpayı, buğdayı, mısırı dışardan alıyoruz. Rusya amonyum nitratın ihracatını yasakladı. Benim çiftçime lazım dedi. Bizdekiler tarımı hiçbir zaman stratejik bir sektör olarak görmedi. Param var alırım diyorsun. Alamazsın çünkü zaman gelir satmazlar. Gübre, ilaç buzağı ithal. Her şey ithal. Milletimizin raflardaki pahalılıktan bir nebze olsun kurtulması için gıda ürünlerindeki KDV’yi kaldırmaktan başka çare yok. Geçici bir çözüm olsa da bunu yapmaya mecburuz.

DİN SATANLAR BİLİM, HIRSIZLIK YAPANLAR HUKUK İSTEMEZ

Bunlar gerçeklikten öyle korkmuşlar ki. Söylediği lafa bak. Açtığım her davayı kazanıyorum diyor. Utanması lazım bundan. Bir insan, bir cumhurbaşkanı bunu söylüyorsa, biraz utanması olan bir insan utanır.  Ne demek açtığım her davayı kazanıyorum. ‘Ben hakimlere talimatı veririm her davayı kazanırım’ demek. Biz dava açamıyoruz, dava! Küfrediyorlar bize. Polis diyor ki bulamadım. Savcı takipsizlik veriyor. Açtığım her davayı kazanıyorum demek, hukuka inanan bir insanın bundan utanması lazım. Ama şunu bilmenizi istiyorum. Silah satanlar barış, ilaç satanlar sağlık istemez. Din satanlar bilim, hırsızlık yapanlar hukuk istemez.

1557 GÜN TUTUKLU OLUR MU BİR İNSAN?

AHİM kararlarını tanımıyorum diyorsun. Nasıl tanımazsın. Yasa yapmışsın kanun değiştirmişsin. Bunlar bağlayıcı kararlardır. 1557 gündür tutuklu Osman Kavala. 1557 gün tutuklu olur mu bir insan? Ya hükümlü olur ya serbest kalır. Bu doğru değil! Hukuk hepimize lazım. Erdoğan’a da lazım, bana da size de herkese lazım.

BENCE LİDER DEĞİLSİN ÇAKMASIN ÇÜNKÜ

Tüm bunlar olurken mantık bilmediği, bilime inanmadığı için söylediğinin ne kadar mantıksız olduğunu kendi de idrak edemiyor. Bir gün dünya lideriyim diyor. Başka bir gün faiz lobisi diyor. Başka bir gün dış güçler diyor. Sen dünya lideriysen dış güçler, faiz lobisi sana ne yapabilir ki! Ya lider değilsin ya dış güçlerle ilgili yalan söylüyorsun. Bence lider değilsin. Çakmasın çünkü!

İMAM ALIRKEN BİLE TORPİL YAPIYORLAR

TÜİK’e, Merkez Bankası’na, kurumlara, kurullara devlete yeniden güveni tesis etmek zorundayız. Bağımsız bir yargı, liyakat, üretim seferberliği, rekabete açık bir kamu ihale kanununu, su kanununu acilen çıkarmalıyız. Depreme hazırlıklı olmalıyız. Nitelikli eğitimi mutlaka konuşmalıyız. Dijital teknolojiyi, rezalet boyutuna gelen mülakatları konuşmalıyız. Aynı ilin iki milletvekili müftüye ‘şu imamı al’ diye yazı yazıyor. İmamı alırken bile mülakatta torpil yapıyorlar. Akıl ve bilimi mutlaka konuşmalıyız. Öncelikli sektörlerimizi, tarımı, tarıma dayalı sanayiyi, turizmi, savunma sanayiyi bunları siyasetin gündeminde tutmalıyız.

GENÇLER BU TOPRAKLARDAN GÖNLÜNÜZÜ KOPARMAYIN

Ülkemizin uluslararası verilerde durumu hiç iyi değildir. Hukukun üstünlüğünde 128 ülke arasında 107’niciyiz. Dünya sefalet endeksinde 95 ülke arasında hemen hemen herkes bizden iyi. Eğitimin kalitesinde 99’uncu sıradayız. Fırsat eşitliği, erişimde 118’inci sıradayız. Mutluluk raporunda 104! Hekimlerimiz, pilotlarımız, hemşirelerimiz, gençler yurt dışına gidiyor. Gençlerimize şunu söylemek istiyorum. Çocuklar yurtdışına gidin ama staj için gidin, eğitim için gidin. Bu topraklardan gönlünüzü koparmayın. Zengin toprakların yoksul çocukları olmayacağız. Üreteceğiz hep birlikte. Umutlarınızı yeniden yeşertin. Memleket partisine üye olun.