Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer
13.11.2021

Usluer, “Mesleğini yaparken Covid – 19 nedeniyle yaşamını kaybeden sağlık çalışanları şehit olmuşlardır”

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi’ne katıldı. Kongrede yaptığı konuşmada, mesleği başında Covid- 19 nedeniyle yaşamını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit olduklarını dile getiren Usluer, “Bu kişilerin illiyet bağı aranmaksızın meslek şehidi olarak ailelerine olması gereken haklar, amasız fakatsız bir an önce verilmelidir” dedi.

"SAĞLIK GÜVENCESİ YOK ANLAMINA GELİR"

Sağlıkta tasarruf olmayacağını vurgulayan Usluer, “Türkiye eczacılarının en büyük sorunu yılda bir kes belirlenen döviz kuruna bağlı ilaç politikasıdır. Uçan giden dövize karşı siz senede bir kez döviz kuru belirliyorsanız o zaman 600’den fazla ilaç ülkenizde olmaz. Sosyal Güvenlik Sistemi sürekli ilaçları geri ödeme kapsamından çıkarırsa, o ülkede sağlık güvencesi yok anlamına gelmektedir. Bunları söylemekten çekinirsek, sağlık sistemini düzeltemeyiz” diye konuştu.

"ECZACILARIN GÜVENLİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ"

Eczacıların güvenlik sorununa da dikkat çeken Usluer, “Sizler bazen tek başınıza, bazen kalfanızla nöbet tutuyorsunuz. Bu nöbetlerde güvenlik sorunu yaşıyorsunuz. Bu sorun devlet tarafından çözülmezse, devlet sizin korunmanızı güvenliğinizi sağlamazsa mesleğinizi icra edemezsiniz” dedi.

"BİLİM KURULUNDA MESLEK ODALARI DA OLMALI"

Pandemi başlangıcında Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Bilim Kurulu’nu herkesin alkışladığını dile getiren Usluer, “Kurullar sadece beğendimiz hekimlerden oluşmaz. Bilim kurulları hele ki pandemi döneminde, işin içindeki tüm paydaşları içermelidir. İçinde meslek odaları olmalıdır. Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türk Hemşireler Birliği, Türk Sağlık Teknisyenleri birliği gibi odalar olmadan bilim kurulları, çalışamaz, üretemez, doğruyu söyleyemez” diye konuştu.