Genel Sekreterimiz Av. Halil İlker Çelik, Anayasa’nın 101 ve 116’ncı maddeleri gereği Erdoğan’ın aday olamayacağını bildirdi.
28.03.2023

Memleket Partisi, Erdoğan’ın 3ncü defa Cumhurbaşkanlığı adaylığına resmen itiraz etti. Genel Sekreter Av. Halil İlker Çelik imzası ile YSKya verilen dilekçede, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101 ve 116ncı maddeleri gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olamayacağı belirtildi.

 

MYK üyeleri ile birlikte saat 10;00da Yüksek Seçim Kuruluna gelen Memleket Partisi Genel Sekreteri Av. Halil İlker Çelik, dilekçede şu ifadelere yer verdi:

ANAYASANIN 101 VE 116NCI MADDELERİNE GÖRE ADAY OLAMAZ

Cumhurbaşkanı’nın 10 Mart 2023 tarih ve 202312 sayılı kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 116ncı maddesi uyarınca TBMM Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiştir.

 

Bilindiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101nci maddesinin 2nci fıkrasında Cumhurbaşkanlığının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilirdenilmektedir. Ayrıca, Anayasanın 116ncı maddesinin 3ncü fıkrasında Cumhurbaşkanı’nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilirhükümleri havidir.

 

Bu nedenle kamuoyunca malum olduğu üzere Cumhur İttifakı’nın 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olduğunu beyan etmiş ve adaylığı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

 

Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2014 ve 2018 yıllarında iki kez Cumhurbaşkanı seçildiğinden, yanı sıra seçimlerin yenilenmesi kararının Meclis tarafından değil, Cumhurbaşkanı kararı ile olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101nci ve 116ncı maddeleri gereğince yeniden aday olamayacağından bu adaylığa itiraz ediyoruz. Gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.