İNCE’DEN ERDOĞAN’A AĞUSTOS BÖCEĞİ YAKIŞTIRMASI
11.12.2021

Muharrem İnce, “Şeffaf olacaksın, tasarruf yapacaksın, üreteceksin, aklı, bilimi kullanacaksın. Bağımsız bir merkez bankası oluşturacaksın. Bütün bunları yaparsan ve ateşin üstüne benzinle gitmezsen, ağustos böceği gibi çır çır ötmeyip, karınca gibi çalışırsan faiz de enflasyon da düşer” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Çorlu İlçe Başkanlığı açılışında yaptığı konuşmada iktidara da muhalefete de yüklendi. Miting havasında geçen açılışta birinci gündemi ülke ekonomisi olan İnce, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşananları saat saat anlatan bir video da izletti. Konuşmasına sosyal medyadan canlı yayın çağrısıyla başlayan İnce, “Türkiye’de medyanın yüzde 90’ını iktidarın elinde yüzde 10’unu da muhalefetin elinde. Ne yaparsan yap en büyük ambargolu Memleket Partisi ve Muharrem İnce, ikisine de yaranamıyoruz. Onların medyası varsa bizim de memleket medyamız var. Çıkarın telefonlarınızı canlı yayın yapın hepiniz” dedi.

İNCE ATEŞLEYİN DİYEREK DESTEK İSTEDİ

“Ateşleyin” diyerek partisine destek isteyen İnce, “Burada belediye personeli var mı? Yok! Burada belediye parası var mı? Yok! Burada hazine yardımı var mı? Yok! Memleket Partisi’nin web sitesi hazır. Üye de olabilirsiniz. Bağış da yapabilirsiniz. Ateşleyin bakalım. Oraya bağış yapmayı unutmayın. Başka türlü yürümez. TÜRMOB’a da sesleniyorum. Canınız ne zaman isterse gelin Memleket Partisi’nin hesaplarını size denetlettireyim. Açık,şeffaf. Gelsin herkes görsün” diye konuştu.

ERDOĞAN FAKİRDEN ALIP ZENGİNE VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 yıldır toplumu kutuplaştırdığını dile getiren İnce, “Biz barışacağız dedik. O 19 yıldır toplumu kutuplaştırdı. Böldü, parçaladı. Her şeyi ikileştirdi. Biz ekonomik olarak büyüyeceğiz dedik. O insanları yoksullaştırdı. Biz adil bölüşeceğiz dedik. O fakirden aldı zengine verdi” dedi.

ÖĞRENCİ, ÇİFTÇİ, ESNAF, İŞ ADAMI FAİZ ÖDEMEYİN! NAS VAR DEYİN

İnce, “19 yılın sonunda geldiğimiz noktaya bakın. İşler iyi giderken ‘ben ekonomistim ben yaptım’ diyor. İşler kötü giderken Bakara Suresi, Nas var diyor. Nas  bin 400 senedir var. Madem faiz konusunda Nas var diyorsun. Öğrencilere sesleniyorum. Kredilerinizi öderken ‘Cumhurbaşkanı Nas var dedi ben faiz ödemem’ deyin. Çiftçilere sesleniyorum. Bankadan kredi çektiniz. Ödemeye gittiniz. Size faiz dediler. ‘Faizi ödemem’ deyin. Çünkü Cumhurbaşkanı Nas var dedi. Esnafa, iş adamlarına sesleniyorum. Bankaya gittin faiz istediler. Nas ‘var deyin. Nas adalet demektir. Sen parayı toplarken faiz almayı biliyorsun. Sıkıştın mı insanların dini duygularıyla alay ediyorsun” diye konuştu.

BUNLAR CİDDİYETSİZ TEKLİFLER

İktidar ve muhalefetin birbirine benzediğinin altını çizen İnce, “Hiç farkları yok. Al birini vur ötekine. İşler kötü gidiyor; Erdoğan diyor ki her TOBB üyeleri bir işçi alsa işsizlik çözülür. Bunun karşısında muhalefet her muhtara bir özel kalem müdürü, işsizlik çözülür diyor. Erdoğan sorumlu dış güçler, marketler diyor. Muhalefet boş durur mu? Marketlere mektup yazıyor. Almanya’dayım çocuğun işler bozuk deftere yaz gelince hesaplaşırız. Nasıl hesaplaşacaksın. Belli değil. Bunlar ciddiyetsiz teklifler. Akıl yok, bilim yok. Manava, markete mektup yazacağına, saçma saçma projeler üreteceğinize neden pahalı bunlar bir düşünün” dedi.

PAHALILIĞIN NEDENLERİ

Pahalılığın nedenlerini sıralayan İnce, “Bir ekim alanı azaldı çiftçi üretmiyor. İki kuraklık oldu. Üç gübre pahalı. Dört, mazot pahalı. Beş, ilaç pahalı. Altı, köprü pahalı. Yedi, otoyol pahalı, Sekiz, benzin pahalı. Dokuz, elektrik pahalı. On, doğalgaz pahalı. Bunları düşürmediğiniz sürece gıda ürünlerinin fiyatı düşmez” diye konuştu.

OPERASYON ÇEKEN KENDİSİ

İnce, “Bugün Türkiye’yi yönetenin bir projesi vardı. Çay bahçeleri açacaktı. Kek verecekti. Yatıp yuvarlanacaktık oralarda değil mi? Ben diyordum uzay madenciliği, nano-teknoloji, quantum.. O çay var kek var diyordu. Ne yazık ki 19 yılın sonunda bu noktaya gelmiş olduk. Ekonomiyi batırdı. 2023 hayalleri vardı. 2 trilyon dolar gelirimiz olacaktı. Kişi başı gelirimiz 25 bin dolar olacaktı. 2002’de dolar 1,6 lira. Bugün dolar 14 liraya yaklaştı. Şimdi diyor ki bize operasyon çekiyorlar. Dış güçler diyor. Operasyonu çeken kendisi. Köprülere otoyollara dolarla geçiş garantisi veren bu değil mi? Eğer sen bu garantiyi dolarla verirsen. Dolar arttığında sen yoksullaşırsın” dedi.

AĞUTOS BÖCEĞİ GİBİ ÇIR ÇIR ÖTMEYİP KARINCA GİBİ ÇALIŞACAKSIN

Faizin emir komutayla düşmeyeceğini dile getiren İnce, “Sen 16’dan 15’e düşürdüm dersin ama devlet bile 22,70 faiz oranıyla borçlanır. Bu öyle olmaz. Hukuku yükseltmeden faiz düşmez. Önce hukuku yükselteceksin. Demokrasiyi yükselteceksin. Liyakatı yeniden geri getireceksin. Şeffaf olacaksın, tasarruf yapacaksın, üreteceksin, aklı, bilimi kullanacaksın. Bağımsız bir merkez bankası oluşturacaksın. Kaynakları verimli kullanacaksın. Bütün bunları yaparsan ve ateşin üstüne benzinle gitmezsen, ağustos böceği gibi çır çır ötmeyip, karınca gibi çalışırsan faiz de enflasyon da düşer” diye konuştu.

ZAMLARIN DA KUYRUKLARINDA SORUMLUSU SENSİN

İktidara yüklenmeye devam eden İnce, “Yönün belli değil. 2002’de geldiğinde Avrupa Birliği diyordun. Sonra Şanghay 5’lisine geçtin. Şimdi Çin Modeli diyorsun. Ne dediğin belli değil. Ne yaptığını sen de bilmiyorsun. Ekonominin sorumlusu benim dedi. Ekonominin sorumlusu sensen benzine zam geldiğinde oluşan kuyrukların da Halk Ekmek’in önündeki ucuz ekmek kuyruğunun da sorumlusu sensin. İşsiz gençlerin, mutfaktaki yangının sorumlusu da sensin. Çanakkale Köprüsü’ne euro ile geçiş garantisi vermişsin köprüden geçmeden zam gelmiş. Bunların da sorumlusu sensin. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin itibarını yok eden sensin, bağımsız kurumların itibarını mahveden sensin. Hatırlar mısınız? 2002’de ilk seçildiğinde milletvekilleri lojmanda oturmaz demiş, lojmanları satmıştı. Peki milletvekili lojmanlarını sattı kendi şimdi nerede yaşıyor. Sarayda yaşıyor. Ankara’da, Marmaris’te, İstanbul’da Ahlat’ta sarayda ama gösteriş için milletvekili lojmanlarını sattı” dedi.

BÜTÇE GÖRÜŞÜLMEDEN ERİDİ

TBMM’de görüşmeleri süren bütçenin eriyişine dikkat çeken İnce, “Yasa gereği bütçe meclise 75 gün önce sunulur. Bütçe 15 Ekim 2021 tarihinde TBMM’ye sunulmuş bütçemiz 205 milyar dolar. Dolar 9,20 o zaman şimdi 13,70! 205 milyar dolar olan bütçemiz daha görüşülmesi bitmeden 138 milyar dolara düşmüş. Verdiğin garantiler bizi bu hale getirdi. Özgür bir medya olmazsa, bağımsız bir yargı olmazsa, konuşan bir üniversite olmazsa, kuralların işlediği bir piyasa ekonomisi olmazsa, liyakat olmazsa, şeffaf kamu yönetimi olmazsa, marka üretemezsen huzur olmaz, zenginleşemezsin, hakkaniyet olmaz, hukuk olmaz” diye konuştu.

BEREKETLİ TOPRAKLARIN İNSANLARINI HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ

Partisinin önerilerini dile getiren İnce, “Biz Memleket Partisi olarak öncelikli sektörleri belirleyeceğiz. Tarım ve tarıma dayalı sanayiyi destekleyeceğiz. Demokrasimizi 5 yıldızlı yapmadan turizmimizi 5 yıldızlı yapamayız. Sadece oda satarız. Tekstile, turizme, savunma sanayine, tarıma öncelik vereceğiz. Varille zeytin yağı sattırmayacağız. Marka üreteceğiz ve bu bereketli toprakların insanlarını hak ettiği yere getireceğiz” dedi.

ASGARİ ÜCRET 5 BİN LİRA OLMALI DOĞRUSU BUDUR

Asgari ücret görüşmelerini tiyatro olarak değerlendiren İnce, “Bir senaryodur gidiyor. Asgari ücret tartışması yapıyorlar. Tiyatro. O mu olacak, bu mu olacak? Asgari ücret Türkiye’de 5 bin lira olmalı. Doğrusu budur. Gerisi kandırmacadır. Temel ihtiyaç maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır. Özellikle gençler için özel iletişim vergisi sıfırlanmalıdır. Elektrik faturalarındaki sayaç okuma bedeli, tarımdaki vergiler sıfırlanmalıdır. En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır” dedi.

KENDİLERİ YAPIYOR KENDİLERİ BOZUYOR

İnce, “Şimdi devrim yaptığını söylüyor. Sözleşmeli öğretmenliği kaldırıyoruz bir devrim yapıyoruz diyor. Sözleşmeli öğretmenliği bu getirdi. 2003’de Hüseyin Çelikle, sonra Nimet Çubukçu bunun döneminde kaldırdı. Sonra İsmet Yılmaz tekrar getirdi. Şimdi tekrar kaldırıyorlar. Kendi yaptıklarını kendileri düzeltiyor kendileri bozuyor adına devrim diyorlar. Danıştay’da daire sayısını arttırıyorlar adı devrim. Azaltıyorlar yine devrim. Hakim sayısını artırıyorlar devrim, azaltıyorlar yine devrim. Liselere giriş sınavının üçe çıkarıyorlar devrim, üçten bire düşürüyorlar yine devrim. Seçimleri 5 yıldan dört yıla düşürüyorlar devrim, dört yıldan beş yıla çıkarıyorlar yine devrim” diye konuştu.

Konuşmasının son kısmını 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananlara ayıran İnce, bir video izleterek, süreci anlattı.

“3,5 senedir ya sabır diyorum. Ama 3,5 sene gittiğim yerlerde bunu anlatacağım. Ne vicdansız insanlar varmış bu ülkede. Bakın ne iftiralar atmışlar. Size belgeleriyle göstereceğim” diyen İnce sözlerine şöyle devam etti; “Tarih 4 Mayıs 2018 kendin aday olamıyorsun. Başkasını aday yapıyorsun. Bu kişi aza adayı değil! Cumhurbaşkanı adayı. Çağırış şekline bak. Eski partimin yönetimiyle bir anlaşma yaptık. Onlar billboardlara, televizyonlara reklam verecekler, sandıkları koruyacaklar ve ben de onlar sandıkları korurken miting yapacağım. Ben görevimi yaptım. Cumhuriyet tarihinde 51 günde 107 miting yapan ikinci bir kişi yoktur. Ben görevimi yaptım. Sandıkları da onlara da bıraktım. Ne olmuş bakın 20 Mayıs 2018 Zonguldak’a mitinge gideceğim, Zonguldak milletvekili beni desteklediği için listeye konulmamış. Bartın milletvekili de beni desteklediği için listeye konulmamış. O ile mitinge gidiyorsunuz ilin milletvekilini listeye koymuyorlar. Neden? Cumhurbaşkanı adayının morali sıfır olsun diye. Ben de bunu millete söylemiyorum. Sesim kısıldı mitingleri iptal edebiliriz diye tweet atıyorum. Anlaşmaya uzlaşmaya çalışıyorum yönetimle. Sonra sesim biraz düzeldi mitingleri yapıyorum diyorum. Mecbur kaldım artık ya çekileceğim ya da devam edeceğim” dedi.

Videoda Halk TV eski Genel Müdürü Şaban Sevinç’in Sevinç, “Muharrem İnce’ye mobing uygulandı Cumhuriyet Halk Partisi’nde. İl il geziyor, günde 3 miting yapıyor. Biz de Halk TV olarak gümbür gümbür yayınlıyoruz. Her şey güzel, konuşulmasın, kapatılsın üstü işte o ayrıldı kendi gitti. O öyle değil kardeşim. Adam kampanya yaparken Genel Merkez çelme takıyor. Ben gördüm yaşadım. Bana Genel Başkan Yardımcısı ‘Muharrem İnce’yi niye bu kadar gösteriyorsun. Başımıza bela mı edeceksin’ dedi. Bir kere değil, iki kere değil, üç kere değil kardeşim” ifadelerine yer verildi.

Sevinç’in ifadeleri üzerine İnce, “Bu arkadaşımız Halk TV’nin o zamanki Genel Müdürü. CHP Genel Başkan Yardımcısı telefon açıyor “Bu kadar gösterme Muharrem İnce’yi” diyor. Nasıl sırtımdan hançerliyorlar görüyor musunuz? Görüyorsunuz değil mi?” diyerek tepki gösterdi.

24 Haziran 2018 Pazar günü sabat 06.59’da attığı tweeti gösteren İnce, “Sandıkları korumak benim işim bak o sabaha kadar sandığım başında yattığım günleri hatırlayın. Vicdansızlar yalancılar sahtekarlar” dedi.

Saat 12.44’de oy kullandıktan sonra yayımladığı videoyu gösteren İnce, “Burası Yalova Saffet Çam İlkokulu ben orada oyumu kullanmışım şimdi YSK’ya gidiyorum diyorum. Saat 13.35 tweet atıyorum. Seçmenleri motive etmeye devam ediyorum. Saat 14.52 tekrar uyarıyorum. Gidin oyunuzu kullanın diyorum. Görevimin başındayım. Saat 16.55’de YSK önünde gidiyorum. Arkada benden daha kel bir arkadaş var. O da CHP’nin ve benim avukatım. Ona soru soruyorum. YSK bir hile yaptı mı? 2017’de yaptığı gibi mühürsüz oyları kabul etti mi? Bir sahtekarlık var mı? Soruyorum. O da diyor ki yok. O zaman yoksa ben de 50 bin avukatı çağırmıyorum. Çağıracağım demiştim ya. Ne zaman çağıracağım. Hile varsa çağıracağım. Hiçbir itirazımız yok diyor ben de avukatları çağırmıyorum doğal olarak” dedi.

Saat 17.12 Adil Seçim Sistemine ait twitter hesabından atılan tweeti ekrana yansıtan İnce, “CHP’nin Adil Seçim Sistemi diyor ki seçim sonuçlarını anlık olarak bizden takip edin.

Saat 17.47 uyarıyorum tutanakları almadan sandıkları terk etmeyin diye. 19.19’da Anadolu Ajansı manipülasyon yapıyor. Moralinizi bozmayın diyorum. Görevimin başındayım. Saat 21.19 Sandık görevlisi arkadaşlarım an itibariyle YSK’nın sisteminde açılan sandık sayısı diyorum. Artık YSK’nın sisteminden takip ediyorum. Çünkü CHP’nin sistemi çökmüş. Yani beni satmışlar. CHP’nin Adil Seçim Sistemi, seçim ikinci tura kalmıştır diyor. Neye dayanarak hiçbir şeye. Ellerinde belge yok! Genel Merkez seçim ikinci tura kalmıştır diyor. Neye dayanıyor. Palavra. Elinde belge yok. Dervişin fikri neyse zikri de odur. Görüyorsunuz değil mi? Bunlar beni kanser etti. Böyle sustum” diye konuştu.

İnce, “Saat 23.24 CHP’nin sistemi çökmüş elimde veri yok. YSK’yı bekliyorum. YSK’nın geçici seçim sonuçlarını ilan etmesinden sonra bir açıklama yapacağım diye tweet atmışım. Mecburum bunu yapmaya çünkü elimde veri yok. Saat 01.19 görevimin başındayım. Resmi bir açıklama bekliyorum. Elimde belge yok. Yarın saat 12.00’de basın toplantısı düzenleyeceğim diye tweet atıyorum. Hani bir hafta ortada yoktu diyen sahtekarlar var ya! Her şey ortada bakın. Yanımda o gece  Meclis Başkan Vekili, Bolu Milletvekili ve Grup Başkan Vekili var. 50-60 kişiyiz odada. Kardeşlerim, yeğenlerim, avukatlar. Büyükçekmece Belediye Başkanı. Bir tek Tanju Özcan konuştu. Muharrem İnce’nin anlattıklarının yüzde 99’u doğru. Yüzde 1’ini de unutmuş olabilirim dedi. Başka da konuşan olmadı” dedi.

İnce sözlerine, “Pazartesi saat 11.56’da basın açıklaması yapıyorum. Bunlar beni sattı mı satmadı mı merak ediyorum. Bana diyorlar ki her sandığa gözlemci koyduk. Ben miting yapıyorum. Benim işim sandıklara bakmak değil ki. Yüksek Seçim Kurulu’na yazı yazdım. 12 bin 825 sandığa gözlemci koymamışlar. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar. Arkamdan hançerlemişler beni. Belgesi burada” diyerek devam etti.

İnce, “24 Haziran’da seçim olmuş. Haziran bitmiş, Temmuz bitmiş, 29 Ağustos, Ağustos bitmiş. Seçim sonuçlarını değerlendiriyorlar. Kim olması gerek orada. Cumhurbaşkanı adayının olması lazım. Toplantı yaptılar toplantıya beni davet etmediler.  Herkese belge sundum. Ne için biliyor musunuz? Bu bir kayıt altında olsun da bu vicdansızlardan bir gün bu millet hesap sorsun diye yaptım. Bana niye gittin ayrı parti kurdun diyenlere bunu izletin. İzletin ki ibret alsınlar. Şunu unutmayın. Rahmetli Ecevit’te 1980’de siyasi partiler kapanınca 1987 yılında yürümem bu yoldan kendi yoluma bakacağım dediğinde köy kahvelerinde sandalye üstüne çıkar konuşurdu. Öyle yapa yapa iki kere başbakan oldu. Merak etmeyin. Memleket Partisi birinci parti olacak. Umutlarınızı yeniden yüceltin” dedi.