İNCE: "ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NUN, KILIÇDAROĞLU ERDOĞAN’IN DESTEKÇİSİDİR!"
07.10.2022

ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NUN, KILIÇDAROĞLU ERDOĞAN’IN DESTEKÇİSİDİR!

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Memleket Buluşmaları kapsamında Bartın’ı ziyaret etti. Bartın Şehir Merkezi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. İnce, esnaf ziyaretinin ardından partisinin il başkanlığında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başörtüsü meselesi üzerinden Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’a yüklenen İnce “Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun destekçisidir. Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın destekçisidir.” diyerek ana muhalefet ve iktidar partisi genel başkanlarının ortak olduğunu söyledi. İnce, sözlerine şöyle devam etti.

Doları konuşacağın yerde, mazotu konuşacağın yerde, raftaki domatesi konuşacağın yerde, süt içemeyen çocukları konuşacağın yerde, kahvaltı yapmadan okula giden üniversite öğrencilerini konuşacağın halde, bir anda başörtüsü. Toplum ne yazık ki gerçek sorunları unuttu. Bir kısmınızın bana çok kızacağınızı biliyorum. Ama bunu söylemeye mecburum. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun destekçisidir. Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın destekçisidir. Kılıçdaroğlu partide sıkıştığı zaman ya bir fezleke gönderirler ya önüne mermi koyarlar ya yumruk atarlar. Bir şey olur. Hemen parti tabanı ayağa kalkar. “Genel başkanımıza dokundurtmayız”, sanki hapse atacaklarmış gibi. Kıs kıs gülerler öbür taraftan. Orada tutmak için uğraşıyor. Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ı orada tutmak için uğraşıyor. Ya adam bitmiş zaten. Okeye dönüyor görmüyor musun? Dolar 20 liraya yaklaşmış. Mazot 30 liraya yaklaşmış. Millet geçinemiyor. Yurt yok. Bunları konuşacağın yerde, en iyi bildiği alana; başörtüsü konusuna giriyorsun. Ya ekonomiyi konuşsana, tencereyi konuşsana, mutfağı konuşsana. Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürüyorsun. Bak şimdi başımıza neler gelecek gör. Laiklik ilkesini çıkaralım diyecek, ne diyeceksin anayasa değişikliğinde? Bu danışıklı dövüşten bıktım ben. Bu bir danışıklı dövüştür. Bu bir ittifaktır. Hamidiye – Dersim ittifakıdır bu. Cumhuriyetin kurucu değerleriyle dalga geçmektir, onlarla dalga geçmektir bu. Laikliği yok etmektir bu.

CUMHURİYET’E KAFALARININ ARKA TARAFLARINDA BİR KİN VAR
Hamidiye – Dersim ittifakını anladınız siz. İkisi de dedelerinden yalan yanlış duydukları bilgilerle Atatürk’e, Cumhuriyet’e kafalarının arka taraflarında bir kin var. Bize böyle bir ittifak gerekmez. Bize Kamer Genç gibi Dersim değil Tunceli diyen, Atatürk’e gidip Fatiha okuyan muhafazakarların ittifakı lazım. Atatürk düşmanı değil, cumhuriyet düşmanı değil. Kamer Genç gibi meclis kürsüsüne çıkıp “Oranın adı Dersim değil, Tunceli. Atatürk oranın adını Tunceli koydu” diyenlere ihtiyacımız var. Abdestini alıp, Anıtkabir’e gidip Atatürk’e dua edenlere ihtiyacımız var. Böyle bir ittifaka ihtiyacımız var.

ERDOĞAN SEBEP ZAM SONUÇ
Kış geliyor kapıda. Yani yakında soğuklar başlayacak, kazakları çıkaracağız. Doğal gaz faturalarını nasıl ödeyeceğiz diye herkes kara kara düşünüyor. Üniversiteler açıldı, öğrenciler yurt bulamıyor. Çocuklar sokakta kaldılar. Büyük bir problem. Tarımda çiftçiler 2022 yılı bitmek üzere hala 2022’nin destekleri belli değil. Yıl bitiyor ama desteğin miktarı belli değil. Mazot rekora koşuyor. 3 günde 4 liranın üstünde zamlandı. Yani Erdoğan sebep zam sonuç. Enflasyon yüzde 83’lerde falan. Ama kimsenin inandığı yok. Süt inekleri kesiliyor. Daha büyük problemler kapıda. Yakında peynirde, yoğurtta, sütte ciddi sorunlar yaşayacağız. Dünyada nükleer savaş tehlikesi var. Rusya ne yapacak? Avrupa Birliği alarm veriyor, Ukrayna başka bir taraftan. Yani tepeden tırnağa problemler içerisindeyiz. Isınmaktan geçinmeye, küresel ölçekli bir savaşa…

ANAYASADAN LAİKLİĞİ ÇIKARALIM DİYECEKLER
Korkunç bir tehlike içerisindeyken ve 20 yıllık bir iktidar varken, dolar 19 liraya yaklaşırken… Yıpranmış, yorgun, beceremeyen bir iktidar var. Tam bunları konuşacağız. Bir anda ana muhalefet partisinin genel başkanı çıkıyor, başörtüsü için kanun çıkartacağız diyor. Neymiş, seçime yakın Erdoğan bunu gündeme getirecekmiş. Bak kaybedersem tekrar başörtüsünü çıkartırlar size diyecekmiş. Onun elinden bu silahı almış. Peki sonra ne oldu, Erdoğan da meydan okudu. Hadi gel bunu yasa yetmez anayasa ile yapalım. Ya sen bunu tahmin edemiyor musun? Bak arkasından ne getirecek söyleyeyim sana. Laikliği çıkaralım diyecek. Devrim Kanunları’nı çıkaralım diyecek. Onları da kabul edersen türban takmak zorunlu olsun diyecek. Bu sefer bunu getirecek. Ortada böyle bir sorun yok, çözülmüş. Geçmişte sıkıntılar yaşanmış anladık. Ama bugün çözülmüş bu sorun. Toplum bunu kabul etmiş. Takan, takmayan birbirini kabul etmiş artık. Kimsenin zorladığı yok, bir şey yok.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARINI TELEVİZYONLARDA TARTIŞMAYA DAVET EDİYORUM
Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenler, aklından geçiren genel başkanlar, belediye başkanları kim varsa. Hepsini televizyonlarda tartışmaya davet ediyorum. Hangi televizyon olursa olsun ben geleceğim. Millet adayları karşılıklı tartışırken görmelidir. F-16, F-35, S400, adalar, Kürt sorunu, ekonomi, tarım, sağlık eğitim. Bu konularda konuşmak lazım. Sessiz kalarak cumhurbaşkanı adayı olunmaz. Seçilebilirsin ama bu sorunlar karşına çıkacak. İyisi mi baştan millet de öğrensin. Bütün cumhurbaşkanı adaylarıyla hangi kanal beni çağırırsa ben hazırım. Haber yaparsanız tabi.


100 BİN İMZAYI NEDEN E-DEVLETTEN YAPMIYORUZ?
Parlamentoya sesleniyorum, Meclis Başkanlığı’na sesleniyorum, iktidara sesleniyorum özellikle. Bu cumhurbaşkanı adaylığında 100 bin imza meselesi seçim kurullarına gidilerek yapılıyor. Ya her şey internetten oluyor artık. İnternetten para yatırıyorsun, parayı çekiyorsun, her işlemini yapıyorsun. E-devlet var. Neden bunu e-devletten yapmıyoruz da en ilkel yöntemle yapıyoruz? Parmak basmayı getirin de bari tam olsun. Bu konuda da bir yasal düzenleme talep ediyoruz Memleket Partisi olarak.