KPSS'DE BAŞARILI OLMUŞ ÇOCUKLARI MÜLAKATTA ELİYORLAR. SİZİN ALLAH'INIZ YOK MU? SİZ NASIL MÜSLÜMANSINIZ?
29.12.2021

Muharrem İnce, “KPSS’de ilk 5’e girmiş 90-95 almış çocuk. Mülakatta eliyorlar. Sizin Allah’ınız yok mu? Sizin kitabınız yok mu? Siz nasıl Müslümansınız?”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, yurt gezilerine Kastamonu’yla devam ediyor. Kastamonu’da  esnafı ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret eden İnce,  yerel basın temsilcileriyle de bir araya geldi. Erken seçim için 26 Haziran tarihini verdi. Ekonomik ortamında siyasi partilerin hazine yardımı ve seçim parası almaması gerektiğini dile getiren İnce, bu paraların fakir insanlara dağıtılmasını istedi.

“ALLAH SİZİN BELANIZI VERSİN”

İktidara sert sözlerle yüklenen İnce, KPSS sınavından yüksek puan almasına rağmen mülakatla adayların elenmesine sert tepki gösterdi. İnce, “KPSS’de ilk 5’e girmiş 90-95  almış çocuk. Mülakatta eliyorlar. Sizin Allah’ınız yok mu? Sizin kitabınız yok mu? Siz nasıl Müslümansınız? Utanmıyor musunuz 95 puan almış, sınav birincisi olmuş bir çocuğu mülakatta elemeye. Utanmıyor musunuz vicdansızlar? Bu mülakat sistemiyle gençlerin içini acıtanlara, bu çocuklara haksızlık yapanlara, bu çocukları eleyenlere; Allah da sizin belanızı versin diyorum” dedi.

“MANİPÜLASYONLARLA ÜLKE KALKINMAZ”

Basın toplantısında ilk gündem maddesi olarak ekonomi üzerine konuşan İnce, “Bir ülkenin ekonomik olarak büyüyebilmesi, kalkınabilmesi için önce üretmesi gerekir. Üretmiyorsa burada bir büyümeden, kalkınmadan söz edilemez. Finansal araçları birtakım manipülasyonlar yaparak ülke kalkınamaz, ülke büyüyemez. Kısa bir süre önce Sayın Erdoğan verin yetkiyi görün etkiyi demişti. Millet de yetkiyi verdi, etkiyi de gördük. Verin yetkiyi dediğinde dolar 3 liraydı. 2018’de 4,60’dı. Bugün 18’leri gördük. 12’ye düştüğünde de bayram edenler var. Bu ülke için finansal araçlarla oynayarak yapılan bu işlemler zaman kaybıdır” diye konuştu.

“FAİZ DÜŞMÜŞ MÜ BİR BANKANIN ŞUBESİNİ ARADIM”

“Bize söylenen faiz düşecekti” diyerek sözlerine devam İnce,  “Gerçekten düştü mü acaba? Vatandaşımızın hiç kullanmadığı Merkez Bankası’nın tabela faizini talimatla düşürmenin günlük yaşantımıza bir etkisi oluyor mu? Hazine 17 ile borçlanıyordu şimdi 24-25’le borçlanıyor. Merak edenler için söyleyeyim. Az önce bir bankanın Ankara şubesini aradım. 1 yıllık 100 bin TL para çeksem ne kadar öderim dedim? 100 bini çektiğiniz zaman yılın sonunda değil hemen bir ay sonra ödemeye başlıyorsunuz. Hesaplarsanız faizin düşüp düşmediğini herkes görebilir. Enflasyon düştü mü? Hayır o da düşmedi. Kredi risk birimleri CDS’ler düştü mü? Bir saat önde 554’tü” dedi.

“KUR GARANTİSİ BAL GİBİ DE ÖRTÜLÜ FAİZ”

Hükümetin kuru düşürmek için mevduata kur garantisi verdiğini dile getiren İnce, “Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesi 85 milyonun hazinesi, parası olanlara kefil olduk. Yani 85 milyon kişi, 130 bin kişinin parasına kefil olduk. Kur fazla artarsa hepimizin cebinden çıkacak. Hani nas vardı. Bu kur garantisi örtülü faiz değil mi? Ucu açık faiz değil mi? Sonsuz sınırsız faiz değil mi? Bal gibi de sınırsız faiz” diye konuştu.

“YATACAK YERİNİZ YOK. TOPRAK KABUL ETMEZ SİZİ”

İnce, “Ne yazık ki fetvacılar çıktı bu arada. Padişahın hık deyicisi. Bu fetvacılar bunun faiz değil hibe olduğunu söylüyor. Sizin yatacak yeriniz yok. Toprak kabul etmez sizi. Siz nasıl din adamısınız. Nasıl utanmazlık nasıl rezillik bu. Hibeymiş kim kime hibe veriyor. Zengin fakire hibe verebilir. Fakir zengine hibe verebilir mi? Bunlar din adamı falan değil. Nasıl isterse fetvayı öyle veriyor” diyerek sözlerine devam etti.

“MİLLETE GÜBREYİ BEDAVA VERİN YOKSA YAZA EKMEK 10 LİRA OLUR”

Gıda fiyatları hakkında da uyarılarda bulunan İnce, “Marketler el yakıyor, benzin istasyonları vergi dairesi… Kimse tam istihdamı konuşmuyor, gelir dağılımındaki adaletsizliği konuşmuyor, fiyat istikrarını, üretimi konuşmuyor. Türkiye’de bir üretim seferberliği başlatmalıdır. Önümüzdeki kış önümüzdeki yazdan itibaren çok daha zor olacak. Gübrede ton başına bin 100 lira indirim yapılmış. Gübrenin tonu 15 bin lira. 10 bin lira indirim yapman lazım. Bu millete gübreyi bedava verin, atsınlar. Yoksa yaza ekmek 10 lira olur.” dedi.

“BUĞDAYIN VATANI TÜRKİYE RUSYA’DAN BUĞDAY ALIYOR”

Siyasetçilere üretim seferberliği için çağrıda bulunan İnce, “Tüm siyasetçiler bunu düşünmeli. Ne kadar üreteceğiz. Nasıl üreteceğiz ve bunu nasıl adil bölüşeceğiz. Eğer bunları konuşmazsak durum vahimdir. Utanılacak bir duruma düştü Türkiye. Rusya’dan en çok buğday olan ülke oldu Türkiye, birinci sıradayız. Buğdayın anavatanı Türkiye, Rusya’dan en çok buğday alan ülke Türkiye bu olacak iş değil” diye konuştu.

“SİYASİ PARTİLER HAZİNE YARDIMI ALMASIN”

“Gıda ve temel ihtiyaçlarda KDV ve ÖTV’nin düşürülmesi lazım” diyen İnce, “Benim tahminim iktidar 26 Haziran’da seçim yapmaya hazırlanıyor. Nereden çıkardın bunu derseniz. Sınavların tarihini değiştirdi. 26 Haziran’ı boş bıraktı. Eğer öyle olacaksa hem hazine yardımı alacaklar hem de seçim parası alacaklar. İki kere para alacaklar. Bu yazıktır. Günahtır. Bu hazine yardımlarından ve seçim paralarından bu kriz zamanında vazgeçip. Bu parayı fakir millete verip, eşit şartlarda mücadele etmeliyiz. Önümüzdeki seçimde bir çağrıda bulunuyorum. Hiçbir siyasi parti hazine yardımı almasın. Biz nasıl gönüllülerle masraflarımızı karşılıyorsak. Bir defaya mahsus siyasi partiler bu kriz döneminde hazine yardımı almasınlar. Bu yardım fakir fukaraya verilsin. Bu fakir milletten aldıkları paralarla sokaklara afişlerini asmasınlar. Hem adalet sağlansın hem de fakir fukaraya bir katkısı olsun” dedi.

İŞTE MEMLEKET PARTİSİNİN YAPACAKLARI

Tüm bu zorluklara rağmen milletin sağ duyusuna güvendiklerini dile getiren İnce,  “Memleket Partisi olarak bu seçimlerde bir sürpriz yapacağımıza inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kilit partisi olacağımıza, olağanüstü bir oy alacağımıza inanıyoruz. Biz helal kazananlara, kan bağışı, organ bağışı yapanlara, yolda bulduğu parayı sahibine teslim edenlere, yolda bulduğu ekmeği öpüp alnına koyup kenara kaldıranlara güveniyoruz. Yetimin başını okşayanlara, fakirin karnını doyuranlara güveniyoruz. Önümüzdeki seçimlerde Türkiye’nin bu gidişattan kurtulacağını inanıyoruz” dedi.

İnce sözlerine, “Memleket Partisi olarak ilk yapacağımız işlerden birisi devlete olan güveni yeniden tesis etmektir. Bir zamanlar ÖSYM’ye herkes güvenirdi. Şimdi kimse güvenmiyor. AK Parti’ye oy verenlere sesleniyorum. Siz TÜİK’e güveniyor musunuz? Güvenmiyorsunuz. Biz de güvenmiyoruz. Siz ÖSYM’ye güveniyor musunuz? Güvenmiyorsunuz. Biz de güvenmiyoruz. Soruları çaldıkları ortaya çıktı zaten.

Yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını, etkinliğini, hızlılığını yeniden sağlayacağız. Özgür bir medya oluşturacağız. Medyanın yüzde 90’ını iktidarın yüzde 10 muhalefetin elinde. Böyle medya olmaz. Rekabete açık bir kamu ihale kanunu çıkaracağız. Liyakati esas alacağız.

Öncelikli sektörlerimizi belirleyeceğiz. Dijital teknoloji, ilaç sanayi, tarım, turizm, tarıma dayalı sanayi, savunma sanayi bunları öncelikli hale getireceğiz. Mutlaka ama mutlaka Merkez Bankası’nı bağımsız hale getireceğiz. Merkez Bankası başkanım demeyeceğiz.

Yazılımın üssü haline getireceğiz Türkiye’yi. Film sektörünü, modayı, tasarımı, markalaşmayı yeniden konuşacağız.

Bir de tasarrufu düşüneceğiz. Memleket Partisi olarak Cumhurbaşkanlığındaki 13 uçaktan 12 sini satacağız hemen. Bir uçak yeter. Kamuda 150 bin makam aracı var. Bunların 50 bini lüks araç. Bunları derhal satacağız.  Başta Odalar Borsalar Birliği Olmak üzere TOBB gibi kuruluşların kasalarında milyar dolarlar var. Bunları üyelerine aktaracağız” diye konuştu.