MEMLEKET PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUHARREM İNCE: "REKTÖR, AKP'NİN İL BAŞKANI DEĞİLDİR!"
08.11.2022

REKTÖR, AKP'NİN İL BAŞKANI DEĞİLDİR!

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Haliç Üniversitesi'nde katılacağı etkinliğin iptal edilmesi üzerine üniversitenin önüne giderek açıklamalarda bulundu. "Rektör, AKP'nin il başkanı değildir" diyen İnce açıklamalarına şöyle devam etti;


KİMSİN SEN? BABANIN DÜKKANI MI BURASI?
Haliç Üniversitesi'nden öğrenciler davet ettiler beni. Tamam gelirim dedim.
Çocuklar izin almışlar rektörlükten. Afişlerini bastırmışlar. Sonra bir karar; rektör iptal etmiş, salon tahsis etmemiş. “Gelemez, konuşamaz. Seçim yaklaşıyor siyasiler gelmeyecek.” demiş.
AKP döneminde üniversiteler hem konuşmuyor, hem konuşturulmuyor. Rektör, AKP’nin İstanbul il başkanı değil ki; üniversitenin rektörü. Buraya her siyasi partiden insan gelir, gençlerle buluşur, sorularını özgürce sorarlar, konuşmacı da cevaplar. Üniversite özgürlüğün merkezidir, çağdaşlığın merkezidir, konuşmanın merkezidir, konuşturmanın merkezidir. Üniversitede yasak olmaz! İşte bu yasakçı, bu korkak zihniyet böyle. Ben öğrencilere söz vermiştim, onlar benim evlatlarım. Ben onların öğretmeniyim. Geleceğim demiştim, geldim kapının önüne kadar. Zorla içeri girecek halim yok. Böyle bir tavrımız da yok bizim. Biz derdimizi anlatmak istiyoruz. Ekonomi konuşmak istiyoruz, eğitimi, üniversiteleri, siyaseti konuşmak istiyoruz. Mültecileri, sığınmacıları nasıl göndereceğimizi konuşmak istiyoruz. Özgürlüğümüzü, demokrasiyi, hukuk devletini konuşmak istiyoruz. “Yasakladım!” kimsin sen, babanın dükkanı mı burası?


BEN SÖZÜMÜ TUTTUM VE GELDİM.
Bundan dört sene önce en yüksek ikinci oyu almış bir adam. 15,5 milyon insanın oyunu almış, 5 kez arka arkaya milletvekili seçilmiş bir siyasi partinin genel başkanı üniversitede gidip gençlerle buluşamıyor, konuşamıyor. Bu ülkede demokrasi olur mu, hukuk olur mu? Bu ülkede çağdaşlık, özgürlük olur mu? Yasal olarak kurulmuş her siyasi partinin temsilcisi gelebilmelidir. Hatta daha fazlasını söylüyorum; siyasi partilerin temsilcileri aynı anda da gelebilmelidir. Aynı anda girmelilerdir salona, öğrenciler sorularını sorsunlar.
Bunu tepki anlamında protesto etmek için, bu yasakçı zihniyeti kınamak için, etkinliği iptal etmiş olmalarına rağmen yine de kapının önüne kadar geldim. Çocuklar, evlatlarım, öğrencilerim ben sözümü tuttum. Ama bu kendini iktidar partisinin il başkanı zanneden rektör, etkinliğinizi iptal etmiş. Ben de diyorum ki size; istediğiniz zaman burada bir salon tutalım, bana istediğiniz soruları sorun.”