Memleket Partisi Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İNCE; “İKTİDAR ÜLKEYİ BATIRDI”
07.05.2023

“İKTİDAR ÜLKEYİ BATIRDI”

21 yıllık bir iktidar var, tek başına. Her yetkiyi almış. Bakanları o belirliyor. Valileri o belirliyor.
Anayasayı değiştirmiş. Her şey onun elinde. Bahane yok. Ama başarısız! Ekonomiyi batırmış 1,60'tan aldı Doları, 20 TL'ye çıkardı. Tarımı bitirdi, tahıl koridoru olmakla övünüyor. Ya buğdayın anavatanı biziz Türkiye, Ukraynadan buğday alıyoruz biz! Hayvancılığı bitirdi. Türkiye'de eğitimi çökertti. Eğitimin niteliği bitti. Yargı adalet dağıtmıyor, iktidarın sopası olmuş! Medya susmuş! Sivil toplum susmuş. Liyakatı bozmuş, toplumu kutuplaştırmış. Sınırları kevgire dönmüş! Sokaklar Suriyeli dolu. Bakın 21 yılda yaptı bunları. Bu 21 yılın 18 yılında Davutoğlu ile Babacan yanındaydı. Ama bakandı, ama Genel Başkandı, ama Başbakan’dı, yanındaydı!

“Ecevit’e bölücü diyenler, 60 senedir hiçbir şey olmadı”

Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bugün memleketi Yalova’daydı. İnce, “Bu yola çıkmadan önce önümde dikenlerin olduğunu, önümde taşların olduğunu biliyordum. Ecevit’te de aynısını yaptılar bölücü dediler. Oyları bölüyorsun dediler Ecevit hiç tınmadı. Yoluna devam etti. İki kere başbakan oldu. Ama Ecevit’e bölücü diyenler, 60 senedir hiçbir şey olmadı” dedi. Saat 18:00’de hemşehrileri ile buluşan İnce, konuşmasının son bölümünde Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’nun mitingini engelleyenleri kınadı.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, sözlerine “Çocukluğumun kenti Yalova, gençliğimin kenti Yalova, hayallerimin kenti Yalova, Atatürk'ün kenti Yalova nasılsınız iyi misiniz?” diyerek başladı. Cumhuriyet meydanında coşkulu bir kalabalığa seslenen İnce şöyle konuştu:

“CUMHURİYET TARİHİNDE BANA ATILAN İFTİRALAR, KİMSEYE YAPILMADI”

Türkiye'de birkaç tane ilk söyleyeceğim size 2018'de yaptığımız mitingleri şu ana kadar Cumhuriyet tarihi boyunca geçen olmadı. Bu bir ilk. İkincisi Cumhuriyet tarihinde bana atılan iftira kadar, benimle ilgili düzenlenen sahte belge, dekont kadar hiç kimseye yapılmadı. Bir üçüncüsü de, hem PKK'nın, hem Hizbullah'ın, hem Fetö'nün birlikte saldırdığı tek kişi Muharrem İnce… Sabah PKKlılar sahte dekont çıkarıyor milyon dolarlık! Öğlen Hizbullahçılar ‘Muharrem İnce camileri yıkacakmış’ diyor! Akşam üstü Fetöcüler başka bir dekont yayınlıyor.


Benim dediğim şu; Bir yurtta, o yurt ne olursa olsun! Bir yurtta bir çocuğa tecavüz olursa, o yurdu yıkarım dedim, yıkarım! Bunu alıp, ‘Kur'an kurslarını yıkacak, camileri yıkacakmış’ diye iftira atan alçaklar var. Bir siyasi partiye 223 bin TL'den fazla para yardımı yapılamaz. Yaparsan para hazineye gider. Bunu bilmelerine rağmen, her gün sahte dekontlar yayınlıyorlar. Kim yapıyor bunu? Fetöcüler yapıyor! Kim yayıyor? Benim eski arkadaşlarım yayıyor! O Fetö orduyu dağıttı orduyu! TÜBİTAK ile Adli Tıp ile, sahte CD’ler, sahte belgeler yayınlayarak orduyu dağıttılar.


“AKP ORTAKLIK YAPTI”

 AKP ortaklık yaptı onlarla. Sonra ayrıldılar, 17-25’den ve 15 Temmuz'dan sonra. Şimdi bana saldırıyorlar. Bir yandan PKK’lılar ateş ediyor, bir yandan Hizbullahçılar, bir yandan fetocular ben de Köroğlu gibi, döne döne, vuruşa vuruşa, çarpışa çarpışa göğüs göğüse mücadele ediyorum.

“MUHARREM İNCE DİZ ÇÖKMEZ”

Bu bir linç girişimi! Bu bir iftira girişimi! Ama Muharrem İnce diz çökmez! Muharrem İnce haklı çünkü. Terör örgütlerinden medet umanlar utansın! Benim utanacak bir şeyim yok! Marjinal gruplara yaslananlar utansın! Ben bu ülkenin helal lokma yiyenlerinin oyunu istiyorum. Bu ülkede meclisi bombalayanların oyunu istemiyorum. Polis arabasına kurşun atanların oyunu istemiyorum. Yolda bulduğu ekmeği öpüp başına koyanları oyunu istiyorum. Yetimin başını okşa onların oyunu istiyorum. Fakiri doyuranların oyunu istiyorum. Namuslu insanların oyunu istiyorum.

“ECEVİT’E BÖLÜCÜ DİYENLER 60 SENE BİR ŞEY OLMADI”

Değerli hemşehrilerim, bu yol, zor bir yoldur. Bu yolun zor olduğunu biliyorum. Önümde dikenlerin olduğunu, önümde taşların olduğunu biliyorum. Ecevit’te de aynısını yaptılar, bölücü dediler. Oyları bölüyorsun dediler. Ecevit hiç tınmadı, yoluna devam etti. İki kere başbakan oldu. Ama Ecevit’e bölücü diyenler, 60 senedir hiçbir şey olmadı.

“POLİSLERİN SORUNLARINI BİLİYORUM”

Pekçok polis arkadaşım var burada görüyorum. Arkadaşlar 3600 istediğiniz gibi olmadı. Mobbing var. Liyakatsızlık var. Büyük kentlerde kira probleminiz lojman probleminiz var. Bu sorunların hepsini çözeceğiz merak etmeyin!

“MEMLEKET MEDYAM VAR!”

Benim gazetelerim yok! Benim televizyonlarım yok! Ama benim memleket medyam var, memleket medyam. Açın canlı yayınları hadi. İnternet kotan önce doldurduğumu biliyorum. Ama ucuzlatacağız merak etmeyin. Dünyanın en yavaş ama hep pahalı interneti Türkiye'de. Hadi açın şu canlı yayınları hep beraber. Bu medyanın adı ne? Memleket medyası! Çalıştırın memleket medyasını, göreyim şu üçüncü yolları bir. Hep beraber ne sloganımız? ‘Ne sağdan, Ne soldan Atatürk’ün Yolundan’ ‘Ne Cumhur, Ne Millet Tek Yol Memleket!” Helal olsun Yalova sağ olun varolun!

“SEÇİLİR SEÇİLMEZ, KIZILAY BAŞKANINI GÖREVDEN ALACAĞIM”

Bundan tam 99 yıl önce, şu karşıda gördüğünüz binanın olduğu yerde, burası o zamanlar deniz. Burası dolgu alanı. Şu binanın olduğu yerde bir Mayıs ayında, benim dedelerim orada çadırda kalmışlar. Selanik’ten geldiklerinde tam şu binanın olduğu yerde Kızılay'ın çadırında kalmışlar. Tabi o zaman Kızılay namuslu. O zaman Kızılay, çadırı satmıyor, bedava veriyor. Tam 99 yıl sonra Mayıs ayında buradan sesleniyorum; 99 yıl önce çadırında kalan dedeme bedava çadır veren Kızılay, Kahramanmaraş’ta, Gaziantep’te, Adıyaman’da, Hatay'da çadır sattı.  İlk işim ne biliyor musunuz? ilk işim seçilir seçilmez Kızılay başkanını görevden alacağım söz!

“YALOVA, CUMHURİYET’İN YAZLIK BAŞKENTİDİR”

Bu kentin, aziz bir kent olduğunu biliyorum. Atatürk bu şehirde 311 gece konakladı. Türk Dil Kurumu’nu burada kurdu. Türk Tarih Kurumu'nu burada kurdu. Kuran-ı Kerim'i Türkçeleştirme çalışmaları burada yapıldı. Tarımla ilgili çalışmalar hayvancılıkla ilgili çalışmalar burada yapıldı. Çok partili hayata geçişin serbest Cumhuriyet fırkası burada kuruldu. Burası Atatürk'ün genç cumhuriyetin yazlık başkentidir. Ben bu Yalova'yı beş dönem mecliste temsil ettim. Beni milletvekili seçtiniz. Yalova’yı Türkiye'ye tanıttım. Herhangi bir yere gittiğinizde nerelisin, Yalovalıyım. ‘Muharrem İnce’nin kenti mi?’ diye soruyorlar değil mi? Şimdi size söz, ben bu Yalova’yı dünyaya tanıtacağım, dünyaya.

“GENÇLER, SİZİNLE BİRLİKTE ÜLKENİN KADERİNE EL KOYACAĞIZ”

30 yaşın altındakiler parmak kaldırır mısınız? Türkiye'de hangi parti var hangi aday var böyle miting yapan yüzde 80'i 30 yaşın altında. Gençler sizinle birlikte bu ülkenin kaderine el koyacağız. Hiç merak etmeyin bu ülkenin kaderini birlikte değiştireceğiz.

“ERDOĞAN VE ERDOĞAN’IN ESKİLERİ”

Erdoğan bu sorunları çözemez Erdoğan'ın eskileri ile Kılıçdaroğlu da çözemez!
Şimdi diyor ki; Erdoğan batırmış memleketi zaten. İnsanlar et yemiyor. Sokaklardaki Suriyelileri gönderecekmiş(!) Kılıçdaroğlu. Erdoğan göndermeyeceğim diyor! O göndereceğim diyor. Ya Suriyeliler buraya gelirken Davutoğlu ne yapıyordu? Başbakan değil miydi? O zaman o da gönderemez, o da gönderemez. Muharrem İnce gönderecek onları söz!

418 milyar dolar para çalınmış, onu geri alacakmış! Nasıl alacaksın? O paralar çalınırken Ali Babacan ekonominin başında değil miydi? Ali Babacan'ı cumhurbaşkanı yardımcısı yapacaksın cumhurbaşkanı yardımcısı dokunulmazlık sahibi olacak yani 400 milletvekili lazım 400 milletvekili ile yüce divana göndereceksin! Demek ki göndermek gibi bir niyetin yok. Bir de dokunulmazlık veriyorsun! Bakın Erdoğan çözemez, Erdoğan'ın eskileri de çözemez. Yeni bir yüz lazım, yeni bir ruh lazım Türkiye’ye. Hatta şunu söyleyeyim, ya sen paraları geri alacağını söylüyorsun da, 17-25'i bile akladın. Nasıl olacak bu?

“BİRBİRLERİNE BENZİYORLAR”

Bakın birbirlerine benziyorlar! Birbirinin kopyası bunlar. Biri diyor ki Doktorlara, ‘Giden gitsin!’ diyor! Öbürü de diyor ki, ‘Doktorlara iyi para veriyorlar!’ Ya arkadaş, bu arkadaşlarımız onca sene okumuşlar. Hepimiz Pandemi de onları alkışladık değil mi? Bir daha alkışlıyalım mı? onları. Nedir? bu çocuklarla uğraşınız ya! Bunlarla neden uğraşıyorsunuz? Yani doktorlara çok para verdiler diyeceğine, kamudaki mühendislere, kamudaki avukatlara memurlara az para veriyorlar diyeceksin! Doğrusu budur! Onlara bir kocaman alkış daha gönderelim.

 

“ÖNÜMÜZDE BÜYÜK BİR TEHLİKE VAR”

Önümüzde bir büyük problem daha var. O büyük problem deprem. Deprem diye bir problemimiz var. Ben yıllardır bu ülkede deprem beka meselesidir dedim, derdimi anlatamadım. İşte 11 vilayetimiz yerle bir oldu. Şimdi de büyük deprem kapıda. Eskişehir’den Edirne'ye tehlike altındayız. 7 milyon bağımsız bölümün yenilenmesi lazım. Güvenli kentler yaratmamız lazım. Bunun içinde akıl lazım akıl! Bilim lazım! Bilim. 3A diyorum. Akıl, Adalet ve Ahlak. Bunlarda bu yok! Erdoğan gerçeklerle arasına mesafe koymuş ve akılla arasına mesafe koymuş. Erdoğan'a yanlış yapıyorsun diyecek bir adam kalmamış çevresinde. Kılıçdaroğlu da aynı eski günlere benzedi. O kaç para verirse ben 5 TL fazla veririm. O noktaya geldi iş.

“MEMLEKET PARTİSİ NEDEN MECLİSTE OLMALI?”


Bakın Türkiye'yi bekleyen bir tehlikeyi anlatayım size: Neden Memleket Partisi mecliste olmalı?  onu anlatayım:

Bir Meclis'te HDP olacak. İki AKP içindeki Atatürk ile cumhuriyetle problemli kişiler var. Üç CHP listelerinde de 77 DEVA’lı, Gelecek’li, Saadet’li var. Yani CHP'lilerin oylarıyla seçilip, pazartesi günü istifa edip, DEVA’ya, Geleceğe, Saadet’e geçecekler. Arkadaşlar bunların AKP’ye geçmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Onun için Memleket Partisi Türkiye'nin sigortasıdır, sigortası…

“BANA ATATÜRKÇÜLÜK ÖĞRETECEĞİNİZE…”

Bana oyları bölüyorsun diyenlere sesleniyorum; Sizde hiç vicdan yok mu? Siz Sadullah Ergin’e nasıl oy vereceksiniz? Bana bunun hesabını verin! Yargıyı Fetöcülere teslim eden Sadullah Ergin Atatürkçü olamaz! Bana Atatürkçülük öğreteceğinize, kendinize öğretin siz!
İzmir'de birinci sıra adayı Yüksel Taşkın, Taraf gazetesi yazarı ne diyor? ‘Kemalizim ırkçılıktır’ diyor. ‘Kemalizim ırçılıktır’ diyen adama oy vereceksiniz! Muharrem İnce’ye laf edeceksiniz! Hadiyin oradan! Hadiyin oradan!

Konuşmasının bu bölümünde Pir Sultan Abdal’ın “Kadılar, müftüler fetva yazarsa, İşte kement, İşte boynum asarsa, İşte hançer, işte kellem keserse, Dönen dönsün, ben Dönmezem yolumdan!” dizelerini okuyan İnce, geri adım atmayacağına dikkat çekti.

Göreve gelir gelmez devleti yeniden itibarlı hale getireceğine dikkat çeken İnce konuşmasını şöyle sürdürdü:

“BENİM CUMHURBAŞKANLIĞIMDA”

Ne yapacağız? Önce devlete olan güveni, devleti ayağa kaldıracağız! Devleti yeniden inşa edeceğiz. TÜİK’e, Merkez Bankası’na, ÖSYM’ye güven duyulacak. Ayağa kaldıracağız. Bu ülkeye, analara dört sözüm var. Bir benim cumhurbaşkanlığında çocuklarınız et yiyecek, ucuz süt içecek. Benim cumhurbaşkanlığımda balık yiyecek, yumurta yiyecek, iyi beslenecekler. Benim cumhurbaşkanlığımda sizin evlatlarınız evinin yanındaki okulda okuyacaklar. Benim cumhurbaşkanlığımda çocuklarınızı tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim. Benim cumhurbaşkanlığımda çocuklarınıza iş bulacağım iş.

 

Konutları dönüştürüp depreme dirençli yerleşim alanlarında hep birlikte yaşayacağız. Biz milli gelirin yüzde 2’sini tarıma, yüzde 5’ini ARGE’ye ayıracağız. Yabancılara konut satışını hemen yasaklayacağız. Pasaportumuzun değeri olacak. Gençlerde girişimciliği destekleyeceğiz. Merkez bankası bağımsız olacak. Kurumlar özerk olacak. Tarımı desteklediğimiz gibi, tarıma dayalı sanayiyi de destekleyeceğiz. Tekstil, Turizm, Moda tasarım, Savunma Sanayi öncelikli sektörlerimiz olacak. Türkiye'yi ayağa kaldıracağız. Gençler hakkınızı yedirmeyeceğim. Sorularınızı çaldırmayacağım. Sizi tarikatlara muhtaç etmeyeceğim. Yaşama sevincini yeniden geri alacaksınız. Geleceğinizi yeniden geri alacağız. Bundan yana hiç kuşkunuz olmasın.

“İMAMOĞLU’NA ERZURUMDA MİTİNG YAPTIRMAYANLARI KINIYORUM!”

Alanda kendisini dinleyen gençlerden partisinin sembolü haline gelen 3 işaretini yapmalarını isteyen İnce, herkesten 3 kişiyi ikna etmesini istedi. Konuşmasının son bölümünde göreve gelir gelmez Askeri liseleri açma sözü veren İnce, Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’na yapılan saldırıyı kınadı. İnce, “Bugün Ekrem İmamoğlu’na, Erzurum’

da miting yaptırmayanları kınıyorum, kınıyorum!” dedikten sonra gençlerle birlikte Yalova’da yürüdü.