Memleket Partisi Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İNCE; Türk siyasetinde bir devrim gerçekleşiyor”
29.04.2023

Memleket Partisi Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İNCE; Türk siyasetinde bir devrim gerçekleşiyor”

Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 21 yıllık AKP iktidarının devlete olan güveni bitirdiğine dikkat çekerek “Bugün Türk siyasetinde bir devrim gerçekleşiyor. İlk kez meydanlar gençlerle ve kendini genç hissedenlerle dolu” dedi.

Balıkesir’den sonra Bursa’ya geçen İnce, Görükle’de kendisini izlemek için alana girmeye çalışan vatandaşların zorluk yaşadığını görünce alanda bulunan polislere kolaylık gösterilmesi için ricada bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 14 Mayıs seçimlerine ilişkin değerlendirmelerine de gönderme yapan İnce şunları söyledi:

“TÜRK SİYASETİNDE BİR DEVRİM GERÇEKLEŞİYOR”

 

Bugün Balıkesir mitingimiz vardı. İstanbul'a geçeceğim yarın. İstanbul programları var. Daha dün dedim ki; Bursa'yı da bir selamlayalım. Buradan da selamsız geçmeyelim. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bugün Türk siyasetinde bir devrim gerçekleşiyor. İlk kez meydanlar gençlerle ve kendini genç hissedenlerle dolu.

Siz bu ülkede yönetilmeye değil, yönetmeye aday olduğunuzu göstereceksiniz. Bunu birlikte başaracağız! Yepyeni bir yenilik siyasette bir ilk. Hazine yardımı yok belediye yardımı yok müteahhitler yok gönüllüler ordusu var gönüllüler ordusu.


“TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE İŞİMİZ OLMAZ”

Terör örgütleri ile işimiz olmaz. PKK ile FETÖ ile Hizbullah ile işimiz olmaz. Bakın şu anda PKK’lılar, Fetö’cüler, Hizbullahçılar o sahtekarların hepsi, Muharrem İnce ile ilgili her gün sahte belge paylaşıyorlar. Ben bu yola çıkarken, biliyordum. Ben bu yola çıkarken iftiralarla sahtekarlıklarla karşılaşacağımı biliyordum. Bu yolun taşlı bir yol olduğunu, dikenli bir yol olduğunu biliyordum. Ama bu memlekete bir umut lazım. Bu memlekete yerli bir duruş lazım. Milli bir duruş lazım. Ama gerçek milli. Rahmetli Ecevit’in dediği gibi; Biz milliyetçiliği Kıbrıs'ın beşparmak dağlarına, Ege’nin karanlık sularına yazdık demişti.

“14 MAYIS, DARBE GÜNÜ DEĞİL”

14 Mayıs'ta sandık başındayız. 14 Mayıs şölen günü, düğün günü, bayram günü. 14 Mayıs siyasi bir darbe günü değildir! Demokrasiye inananlar için bir şölendir, düğün bir düğündür, bayramdır.


“DEVLETİN GELENEKLERİNİ YOK ETTİLER”

Bakın Erdoğan'dan önceki Türkiye'de ne vardı? Erdoğan'dan önce rahmetli Ecevit rahmetli Demirel televizyona çıkardı, tartışırdı. Şimdi dört cumhurbaşkanı adayı var. Ben hazırım, televizyonda tartışmaya. Kim istiyorsa gelsin

 

Erdoğan'dan önce Türkiye'de seçime yakın içişleri Bakanı ulaştırma Bakanı adalet Bakanı istifa ederdi. Bütün devletin geleneklerini yok ettiler. Devlete olan güveni yok ettiler. TÜİK’e kimse güvenmiyor. ÖSYMye kimse güvenmiyor Merkez Bankası'nın faiz açıklamasına kimse güvenmiyor. Ben size söz veriyorum; Öğretmen abiniz olarak umutlarımızı çaldıracağım ne paranızı çaldıracağım, ne paranızı çaldıracağım ne de sorularınızı çaldıracağım!

“21 YILLIK İKTİDAR SORUNLARI ÇÖZEMEDİ”


21 yıllık iktidar hiçbir sorunu çözemedi. 21 yıllık iktidar tarımı bitirdi. Hayvancılığı bitirdi. Kıymanın kilosu 350 TL. Şimdi İtal et alıyor, düşürecek fiyatı biraz. Bu seferde besleyici zarar edecek. Yerli çiftçi iflas edecek. Öğrenciler gelecekten güvensiz. Tarikatlar yurtları ele geçirmiş. Cumhuriyetin altını oymuşlar. Sokaklar Suriyeli dolu. Bu kötü gidişe bir dur diyeceğiz.

“ERDOĞAN YORGUN VE KİBİRLİ, KILIÇDAROĞLU BABACAN’LA DAVUTOĞLU’NA BEL BAĞLAMIŞ”

Bakınız değerli arkadaşlarım, Erdoğan yorgun. Erdoğan kibirli. Erdoğan bilimden uzak Erdoğan akıldan uzak, olmaz Erdoğan'la gitmeli! Öbür tarafa geçiyorum öbür tarafa öbür tarafta da Kılıçdaroğlu Babacan'la Davutoğlu’na bel bağlamış.

Ya bu Babacan'la Davutoğlu 18 Erdoğan'la beraber değil miydi? Bunlar Ekonomi Bakanı değil miydi? Dışişleri Bakanı değil miydi? Başbakan değil miydi? Yahu Telekom'u özelleştirilen Babacan değil mi? Suriyelileri Türkiye'ye dolduran Davutoğlu değil mi? bakın benim CHP'li kardeşlerim 40 sene hizmet ettim ben CHP'de. Şimdi sizin vicdanınıza soruyorum; Bursa CHP milletvekili listesinde CHP Bursa il başkanı Saadet Partisi il başkanının bir gerisinde. Ya siz kendi il başkanımızı seçemeyip, saadet partisinin il başkanını mı? seçeceksiniz!
 
“AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN”

Sonra da bana Atatürkçülük mü taslayacaksınız? Sonra da bana bölücü mü diyeceksiniz? Vallahi kusura bakmayın, ben kusura bakmayın. AKP'nin eski milletvekilini Gelecek partili olarak CHP listesinden oy verip milletvekili seçeceksiniz, bana bölücü diyeceksiniz! Kusura bakmayın. Aklınızı başınıza toplayın. Nereye oy verdiğinize bir bakın, nereye oy veriyorsun?

Çankaya'da gideceksin Sadullah Ergine oy vereceksin, sonra da bana Atatürkçülük taslayacaksınız! Bakın değerli Bursalılar, size çok net bir şey söyleyeyim; Muharrem İnce'ye oy vermeyebilirsin, ama kendine şunu sor;
1- PKK kimi destekliyor?
2- FETÖ kimi destekliyor?
3- Hizbullah kimi destekliyor?

“BENİ ATATÜRKÇÜLER DESTEKLİYOR”

Bunların içinde beni destekleyen var mı? beni kimler destekliyor? Atatürkçüler destekliyor, beni kimler destekliyor? Ne sağdan, ne soldan Atatürk'ün yolundan diyenler destekliyor.

“BİZİM FARKIMIZ NE?”

Memleket Partisi'nin Muharrem incenin diğer muhalefetden farkı ne? Anlatayım;
Erdoğan'ın tarım politikasını desteklemiyorum, yanlış buluyorum. Erdoğan'ın eğitim politikasını desteklemiyorum, yanlış buluyorum. Erdoğan’ın Suriyeliler politikasını desteklemiyorum. Ben seçilirsem göndereceğim onları. Ama ben Türkiye Cumhuriyeti'nin, cumhuriyetin bir öğretmeniyim. Yıllarca milletvekiliği yaptım. Ama söylüyorum mavi vatanı destekliyorum. Libya tezkeresini destekliyorum. Azerbaycan'a yardım edilmesini destekliyorum İHAları SİHA’ları destekliyorum. Destekliyorum!

Benim ordumun, benim askerimin benim polisimin işine yaradı mı o İHA’lar SiHA’lar, yaradı. Hiç umurumda değil. Ben seçildiğimde destek vermeye devam edeceğim. Bizim politikamız bu doğruya doğru yanlışa yanlış

 

“77 KİŞİ CHP’DEN SEÇİLECEK VE İSTİFA EDECEK”


Yine bir başka konu, İzmir CHP'nin kalesi. İzmir birinci sıra adayı, Taraf gazetesi yazarı ne diyor biliyor musunuz? ‘Kemal izim ırkçılıktır’ diyor.

Bakın CHP'ye oy veren sevgili kardeşlerim 15 Mayıs sabahı 77 kişi var CHP listelerinde, Gelecekli, Saadetli, Deva’lı, hepsi pazartesi sabahı istifa edecek. Senin oyunla seçilecekler başka partiye gidecekler. Ben senin yerinde olsam basarım Memleket partisine, basarım memleket Partisinin üstüne.

“ANNE VE BABALARA SÖZÜM VAR”

Anneler, babalar size 4 sözüm var

1- Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığında çocuklarınız ucuz et yiyecek, ucuz süt içecek, peynir yiyecek, balık yiyecek, yumurta yiyecek, söz!

2- Sizin çocuklarınız özel okullara muhtaç Devletin okullarında okuyacaklar.

3- Size söz veriyorum, sizin çocuklarınızı tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim.

4 sizin çocuklarınıza iş bulacağım iş, söz!

“NELER YAPACAĞIM”

Bunu nasıl yapacağım. Önce borçlanma tüketim ve israf sarmalına son vereceğiz. Merkez Bankası'nı bağımsız yapacağız. BDDK, EPDK, SPK gibi kurumları özerk yapacağız.

 

Milli gelirin yüzde 2’sini tarıma ayıracağız. Milli gelirin yüzde 5’ini ARGE’ye ayıracağız. Ankara'daki Sarayı kullanmayacağım. Orayı üniversite sınavında ilk 1000'e girmiş gençlere vereceğim. Marmaris'teki Sarayı kullanmayacağım. Marmaris’deki yazlık sarayı engellilere vereceğim. Engelli çocuklara. Eğitimi niteliğini artıracağız. Girişimciliği destekleyeceğiz. Ve Türkiye'de moda tasarım, marka yaratma, gençlerin önünü açacağız. Üniversitelerimiz dünya liginde olacak. Eğitimi ayağa kaldıracağız. Dijitalleşme yüksek teknoloji ve katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz.

 

“ÜLKEYİ UÇURUMUN KENARINDAN ÇEKİP ALACAĞIZ”

Pasaportunuz Türkiye'nin gücü olacak. Sizi yurtdışına göndereceğim okumaya. Para devletten, devlete para var. Size vereceğim paranızı okuyacaksınız. Geri gelip memleketimize hizmet edeceksiniz. Gitmek yok! Memleketi terk etmek yok! Yabancı ülke hayali kurmayın! Bu dereler, bu dağlar, bu ormanlar bizim! Siz giderseniz, biz yaşlanıyoruz. Bize kim bakacak? Siz bakacaksınız! Gitmek yok! Bu memleketi ayağa kaldıracağız. Uçurumun kenarından çekip alacağız Türkiye Cumhuriyeti’ni!

Tarlalarından bereket fışkırtacağız fabrikaların bacalarından duman çıkaracağız. Bunu birlikte başaracağız. Buna inanıyorum. Bu büyük bir yolculuk. Şimdi ben buradan İstanbul'a gideceğim Sizi de selamlamadan geçmek istemedim. Muhteşem bir Balıkesir mitingi yaptık. Bursa'ya da dün haber gönderdim. Bursa'ya da bir selamlayım dedim.

 

Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi dinleyen gençler konuşma bitiminde hep bir ağızdan “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” sloganları attılar.