MİLLETE EN UCUZ YUMURTAYI EN UCUZ ETİ EN UCUZ EKMEĞİ BEN YEDİRİRİM
23.12.2021

Muharrem İnce: “Bugünkü siyasetçiler içinde iddia ediyorum. Bu millete en ucuz yumurtayı, en ucuz eti, en ucuz ekmeği ben yediririm.”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Karacabey İlçe Başkanlığı’nın açılışını gerçekleştirmek üzere Bursa’ya geldi. Karacabey programından sonra Mustafakemalpaşa İlçesi’ne geçen İnce; Ziraat Odası, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti. Bursa programı sırasında yaptığı konuşmada iktidara yüklenen İnce, “Bugünkü siyasetçiler içinde iddia ediyorum. Bu millete en ucuz yumurtayı, en ucuz eti, en ucuz ekmeği ben yediririm” dedi.

ÖNCE EŞEĞİ KAYBETTİRİP SONRA BULDURUYOR
İktidara döviz kuru üzerinden yüklenmeye devam İnce, “2002’de Erdoğan iktidara geldiğinde dolar 1,60’lardaydı. Dolar 3 TL’ye geldiğinde ‘dolara yatırım yapan yaya kalır’ dedi. 2018’de beraber yarıştığımız seçimde dolar 4,60’dı. Geçen akşam dolar 18’i gördü. Şimdi 11-12 liraya düşünce büyük bir iş yapmış gibi millete yedirmeye çalışıyor. Dolar 18 liraya çıkarken ortalıkta yok. Önce eşeği kaybettirip sonra bulduruyor. Doların 18 liraya çıkmasında hiçbir sorumluluğu yok; 12’ye ben düşürdüm diyor. Bunu da başarı diye millete anlatıyor” diye konuştu.

ERDOĞAN FAKİRDEN ALIP ZENGİNE VERİYOR
“Her eline mikrofonu aldığında yerli ve milliyim diyordu ama ne yazık ki Türk lirası mevduatını dolara bağladı. Yani Türk lirası ikinci para oldu bu memlekette” diyerek sözlerine devam eden İnce, “Şimdi döviz olarak paran var, bankaya gidiyorsun, kur kaç para 12 TL, faize yatıracaksın; 3 ay sonra baktılar kur 14 TL olmuşsa aradaki farkını hazine ödeyecek. Bu şu demektir; hazine 85 milyon hazinesi, fakirin de hazinesi zenginin de hazinesi ama parası olanlara garantiyi 85 milyon verecek. Yani fakir fukaranın parasını doları olana garanti olarak veriyor. Bunun Türkçesi şudur; fakirden alıp zengine vermektir. Sonra da milletin karşısına çıkıp bunu büyük bir reformmuş, devrimmiş gibi anlatıyorlar” dedi.

MİLLETE EN UCUZ YUMURTAYI ETİ EKMEĞİ BEN YEDİRİRİM
Tarımdaki girdi maliyetlerinin altını çizen İnce, “Mazot pahalı, gübre pahalı, elektrik pahalı…Sonra muhalefet ve iktidar çıkıp suçu marketlere atıyor. Erdoğan diyor ki 5 market suçluymuş. Köprü, otoyol, ilaç, mazot pahalı. Dolayısıyla ürün de pahalı olacak. Muhalefetin çözümü marketlere mektup yazmak. Yaz deftere diyor iktidar olunca ödeyeceğim diyor. İktidar da muhalefet de suçu marketlere atıyor. Biz çözüm üreteceğiz. Bizim çözümümüz şu; önce üretimi arttıracağız. Üretimi arttırmanın yolu da hazine arazileri dahil ekip dikmeliyiz. Girdilerdeki vergileri indirmeliyiz. Üretim seferberliğini başlatmalıyız. Civciv, ilaç euro ile olursa yumurta ucuz olmaz. Buzağıyı, yemini, ilacını dışardan euro ile alırsan et ucuz olmaz. Bugünkü siyasetçiler içinde iddia ediyorum. Bu millete en ucuz yumurtayı, en ucuz eti, en ucuz ekmeği ben yediririm” diye konuştu.