Muharrem İnce: “Bu sistem Çökmüştür”
30.11.2021

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen sistem çakma bir sistemdi zaten; yapay bir sistem, palavradan bir sistemdi. Bu sistemin çöktüğünü hep birlikte gördük.” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde Hacı Bektaş Veli Müzesi’ni ve Türbesi’ni ziyaret etti. Yetkililerden müzenin durumuyla ilgili bilgi alan İnce, Arslanlı Çeşme’den su içti. Ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnce, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirerek “Bu sistem çökmüştür.” dedi.

“Horasan erenlerinden Anadolu erenlerine, Hoca Ahmet Yesevi’den Hünkar Hacıbektaş Veli’ye büyük bir öğretinin çok önemli bir mekanında siyaset konuşmak istemem.” diyen İnce, gazetecilerin sorularını cevaplamak için türbenin dışına çıktı.

"ÇAKMA, YAPAY, PALAVRADAN BİR SİSTEMDİ"

İnce, “2002’den 2021’e 19 yıllık AKP iktidarında kişilerin borcu 138 kat arttı. Devletin borcu 124,5 milyar dolardan, 445 milyar dolara çıktı. 2002’de dolar 1.60’lardaydı. 2018’de 4.75’di. Bugün 10 liranın üzerinde. Derin bir yoksulluk yaşıyoruz, yoksullaşıyoruz. Bu sistem çökmüştür. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen sistem çakma bir sistemdi zaten; yapay bir sistem, palavradan bir sistemdi. Bu sistemin çöktüğünü hep birlikte gördük.” dedi.

"TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BİR AKP’YE İHTİYACI YOK"

Ekonominin siyasetin gündeminde olmadığına işaret eden İnce, “Ekonomiyi konuşmak, tencereyi konuşmak, mutfağa konuşmak yerine; siyasette kim daha çok dini söylem kullanır tartışmasının ortasında bulduk kendimizi. İktidar mı fazla dini söylemde bulunacak, muhalefet mi bulunacak? Kimi helalleşiyor, kimi yol buluyor. Kimi faize teolojik açıklamalar yapıyor. Bu tartışmaların yerine bence asgari ücreti tartışmalıyız, siyasetçilerin işi bu olmalıdır. Doları, üretimi, sanayi, tarımı tartışmalı, eğitimi tartışmalıyız. Türkiye’nin ikinci bir AKP’ye ihtiyacı yok.” diye konuştu.

"UMUTLARI TAZELEYEN BİR YAPIYA İHTİYAÇ VAR"

Demokrat, çağdaş, ilerici, çağını kavramış geleceğe umutla bakmak isteyen gençlere örnek olan, umutları tazeleyen bir siyasi yapıya ihtiyaç olduğunu dile getiren İnce, “Biz de onu kurmaya çalışıyoruz.” dedi.

"ASGARİ ÜCRET 5200 OLSUN TEKLİFİ MANTIKLI"

Asgari ücret konusunda DİSK’in teklifini mantıklı bulduğunu dile getiren İnce, “DİSK’in teklifi 5200 tl. Mantıklı buluyorum. İnşallah beklediğimiz gibi olur. Bu görüşmeleri yapanlara da şunu söylüyorum. İktidarın karşısında 3-5 lira için eğilmeyen. Dik durun.” diye konuştu.