Muharrem İnce: “Keşke Ben Yanılmış Olsaydım”
13.11.2021

Aliağa’da doların rekor yükselişini değerlendiren İnce: “Erdoğan bir daha seçilirse dolar 10 lira olur demiştim; oldu. Geleceği nasıl gördüm. Dedim ki yanlış yönetiyorlar. Hukuk yok, akıl yok, bilim yok. Bu gidişle dolar fırlar demiştim. Durumdan memnun musun? İçim kan ağlıyor. Neden memnun olayım. Keşke ben yanılmış olsaydım” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Memleket Buluşmaları kapsamında İzmir’e geldi. Partisinin Aliağa İlçe Başkanlığı’nı açan İnce’nin gündeminde doların yükselişi ve ekonominin kötü gidişatı yer aldı. Konuşmasında iktidara da muhalefete de yüklenen İnce, ekonomik darboğazdan çıkmak için acil eylem planı açıkladı.

"TRT PAYI KALDIRILSIN DEMİŞTİM"

Konuşmasına elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılmasıyla başlayan İnce: “Bundan çok kısa bir süre önce elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırılsın demiştim. Teşekkür ediyoruz. Aklın yolu bir. TRT önceden tek kanalken bir kamu yayıncılığı yapıyordu. Şu anda TRT’yi izleyen yok ki! Mecbur da değil millet, bir sürü kanal var. O yüzden elektrik faturalarındaki TRT payına gerek yok” dedi.

"KEŞKE YANILMIŞ OLSAYDIM"

Sözlerine Cumhurbaşkanlığı kampanyasındaki dolar söylemini hatırlatarak devam eden İnce: “3 sene önce meydanlarda demiştim ki; Erdoğan bir daha seçilirse dolar 10 lira olur. Bana gülüyorlardı o zaman. Oldu mu? Oldu. Bu kafayla giderse dolar 15 lira olur. Bu kafa doğru kafa değil! Ben geleceği nasıl gördüm. Dedim ki yanlış yönetiyorlar. Hukuk yok, akıl yok, bilim yok. Bu gidişle dolar fırlar demiştim. Durumdan memnun musun? İçim kan ağlıyor. Neden memnun olayım. Keşke ben yanılmış olsaydım” diye konuştu.

"SAVCILAR BENİ DEĞİL ERDOĞAN’I SORGULASIN"

O dönem atılan manşetlere gönderme yapan İnce: “Dolar 8-10 lira olur dediğimde bazı gazeteler manşet attı. Muharrem İnce’yi MİT sorgulasın, Muharrem İnce’yi savcılar sorgulasın. Nereden biliyor böyle olacağını diye. Savcılar beni değil, Erdoğan’ı sorgulasın; doları 10 liraya neden çıkardın diye. Niye beni sorgulayacaklar?” dedi.

"BU GİDİŞ GİDİŞ DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine gönderme yapan İnce: “Paranın itibarı ülkenin itibarıdır diyordu. Yazık günah. İlk kez dolar da, euro da, sterlin de 10 liranın üzerine çıktı. Bu gidiş gidiş değil! Ben bir kez daha uyarıyorum. Benim dolar 10 lira olacak dediğim dönem doların 4.60 olduğu dönemdi. Yüzde yüzün üzerinde bir artış var” diye konuştu.

"ÇIKAR TELEFONUNU DİYEN DAYILAR!"

Muharrem İnce: “Birincisi işler kötü gidiyor. İşsizim diyen gençlere, “çıkar telefonunu” diyen dayılar var ya! O dayılara sesleniyorum. Bakın daha gencecik bir öğretmen, Fedai öğretmen. Öğretmen olarak atanamadığı için inşaatta çalışırken elektriğe kapılıp öldü. O çıkar telefonunu diyen dayılara sesleniyorum. Hata yapıyorsunuz. Yanlış yapıyorsunuz” dedi.

"NE YAPMALI?"

“Dolar 10 lirayı bulmuşken ne yapılmalı?” diyerek konuşmasına devam eden İnce, “Umarım dinlerler. Bir kulaklarından girip bir kulaklarından çıkmaz inşallah. Elektrik faturalarındaki TRT payını kaldırın bu kara kışta dediğimde dinlediler. Şimdi önerilerimi sıralıyorum. Muhalefetten de kopya çekecek kişiyi de biliyorum. Kesin hemen takip eder kopya çeker. Çeksin, memleketin yararına olacak konularda kopya çekmek serbesttir.” dedi.

KISA VADE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Kısa ve uzun dönem çözüm önerilerini sıralayan İnce: “Öncelikle KDV’yi yüzde 18’den yüzde 15’e düşürün. İki, temel gıdalarda KDV’yi sıfırlayın. Üç, ÖTV’yi yeniden tanımlayın. Dört, vatandaşlık maaşını derhal işleme sokun. Nasıl savaş çıktığı zaman tüm vatandaşları savaşa çağırıyorsan, vergi alacağın zaman tüm vatandaşlardan vergi alıyorsan; zor günlerde de sen vatandaşa, vatandaşlık maaşı vereceksin. Öğretmen atamalarını derhal yapın. Gençlerin öğrencilerin internet, telefon, bilgisayar alımlarında Özel İletişim Vergisi’ni kaldırın. Geleceğimizi kaybediyoruz eğitim durduğu için. Asgari ücretten vergi almayın. Tarımdaki dolaylı vergileri kara kış için kaldırın. Başta TOBB olmak üzere, buna benzer kurumların kasalarındaki nakit paraları derhal üyelerine aktarın. Bunlar acilen yapılması gerekenler. Kar düşmeden milletin bir miktar nefes alabilmesi için acilen yapılması gereken işler.” diye konuştu.

UZUN VADE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Uzun vadede yapılacaklar listesini sıralayan İnce: “85 milyon şunu bilsin ki yargı düzelmeden ekonomi düzelmez. Güçler ayrılığı olmadan, yasama yürütme yargı birbirinden ayrılmadan, bağımsız tarafsız adil mahkemeler olmadan ne esnafın işi düzelir ne çiftçinin işi düzelir ne emeklinin ne öğrencinin işi düzelir. Geleceği kaybetmemek için eğitimi akıl ve bilimin ışığında yeniden şekillendirmeliyiz. Fakir kalmamak için nitelikli, şeffaf, hesap veren bir kamu yönetimi anlayışını kurmalıyız. Ülkenin kalkınabilmesi için katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Marka üretmeliyiz. Dünyada 100 büyük marka arasında ne yazık ki bir tane Türk markası yok.” dedi.

"MİLLETE YILLARCA PALAVRA ATTILAR"

Türkiye iktidarla birlikte muhalefetinde gitmesi gerektiğini dile getiren İnce: “Yine bu iktidar değişmeli, bu iktidar gitmeli bunda hem fikiriz. Ama muhalefetin de gitmesi lazım. Toptan bir temizlik lazım Türkiye’ye. Yaşı 50’nin üzerinde çok iyi hatırlarlar. Muhalefetler hesap sormak üzerine muhalefet yaptı. Hal bu ki muhalefetin görevi hesap sormak değildir. Muhalefetin görevi proje üretmektir. Hesap sormak yargının işidir. Neden muhalefet hiç hesap soramadı biliyor musunuz? Millete hep palavra attılar yıllarca. Muhalefetin görevi iktidara geldiğinde yargıyı bağımsız hale getirip, yargının hesap sorması için gerekli yasal sorumlulukları yerine getirmesidir. Allah’ın izniyle biz iktidar olduğumuzda elimizde ne kadar yolsuzluk dosyası varsa yargıya vereceğiz ama önce tarafsız bağımsız adil hızlı etkin bir yargı düzeni kurmak için var gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu.

"MUHALEFETİN GÖREVİ PROJE ÜRETMEKTİR"

Muhalefetin görevinin proje üretmek olduğunu altını çizen İnce: “Muhalefetin görevi milletin önüne istihdamla, üretimle, refah artışıyla ilgili projeler sunmaktır. Tarımı nasıl destekleyeceğini, tarım ürünleri ithal eden bir ülkeden ihraç eden bir Türkiye’ye nasıl geçeceğimizi anlatmaktır. Eğer bu mazotu, gübreyi ilacı düzenleyemezsek işimiz harap.” dedi.

"AÇILMADAN GEÇİLMEDEN ZAMLANIYOR"

Doğalgaza yapılan zammın iğneden ipliğe her şeye zam olarak yansıyacağını dile getiren İnce, döviz garantili köprü ücretleri üzerinden iktidara yüklenmeye devam etti. İnce, “Dünyada, açılmadan üstünden geçilmeden zam yapılan şey nedir biliyor musunuz? Çanakkale Köprüsü! Daha açılmadı, üstünden geçilmedi ama sürekli zamlanıyor. Niye 15 euro!” diye konuştu.

"İKTİDAR DA MUHALEFET DE BİRBİRİNE BENZEDİ"

Partisinin kısa sürede birinci parti konumuna geleceğini dile getiren İnce: “Bunlardan kurtulacağız. Bundan hiç kuşkum yok. Ama bunlardan kurtulurken muhalefetten de kurtulalım. Çünkü bunların birbirinden farkı yok. İktidar sahipleri dört-beş yerden maaş alanlar var. Muhalefet de yok mu? Bunların belediyelerinde de 4-5 yerden maaş alanlar var. Bunlar iktidara gelirlerse de aynı şeyi yapacaklar. Çok kısa sürede birinci parti olacağız. Bundan hiç kuşku duymuyorum. 50 artı 1 alacağız!” dedi.