PARAMIZIN DEĞER KAYBETMESİ BEKA SORUNUDUR
05.12.2023

Gaye Usluer, “İktidar kendi eliyle paramızı pul yaptı. İktidar yanlış politik tercihleriyle ekonomimizi batma aşamasına getirdi. Milli paramızın değer kaybetmesi beka sorunudur” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, partisinin Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı devam ederken basın açıklaması gerçekleştirdi. Sağlık sisteminden EYT’lilerin ve emeklilerin sorunlarına, ekonomik krizden asgari ücret görüşmelerine birçok konuda değerlendirmelerde bulunan Usluer, “Türkiye savrula savrula yokuş aşağı gidiyor” dedi.

İŞTE TÜRKİYE’NİN TABLOSU

Konuşmasına son günlerin Türkiye tablosunu anlatarak başlayan Usluer, “Kaçak tarikat yurdunda kalan bir gencin, Mehmet Sami Tuğrul başı kesilerek öldürüldü. Başka bir gencimiz Çetin Kaya’nın sokak ortasında elleri kelepçelendi, polis kurşunuyla öldürüldü. Bir genç kadın Garibe Gezer, hapishanede cinsel ve fiziki işkenceye maruz kaldığını açıkladı. Hücresinde ölü olarak bulundu. İşçiler, emekliler, EYT’ler, öğrenciler ayakta, sokaktalar.Geçinemiyoruz, barınamıyoruz’ diyorlar.

İnsanlar evini nasıl ısıtacağını kömürü, odunu nasıl alacağını, evine nasıl ekmek götüreceğini, çocuklarını nasıl okutacağını düşünüyor” diye konuştu.

 

SAĞLIK SİSTEMİ İMDAT DİYOR

Sağlık sisteminin “İmdat” dediğini dile getiren Usluer, “İlaçlar bulunamıyor. Ameliyatlar yapılamıyor. SGK 53 ilacı geri ödemeden çıkardı. Tam 650 ilaç piyasada yok. Sağlık personeli sokaklarda isyan ediyor. Bir gece yarısı sağlık personelinin bir bölümüne zam yapıyorlar; ertesi gün geri çekiyorlar. Görünen o ki esas amaç merkezi bütçeden hesaplama adı altında döner sermaye gelirlerine el koymak” dedi.

TÜRKİYE SAVRULA SAVRULA YOKUŞ AŞAĞI GİDİYOR

Türkiye’nin yokuş aşağı savrula savrula gittiğinin altını çizen Usluer, “İktidar sadece ülkenin değil, kendi kontrolünü de kaybetti. Korku, panik oluşturarak, kriz yaratarak, kutuplaştırarak bütün sesleri susturmaya çalışıyor. Kendilerince suçluyu bulmuşlar. Casuslar, dış güçler, içerdeki ortaklar, foncular, teröristler. Onlardan olmayan, karşı çıkan herkes terörist. Bir suçlu daha var; sosyal medya. Bir de isim uydurmuşlar; ‘dijital faşizm.’ Sorunun kaynağı olanlar çözümün adresi olamaz. Oysa ki çözümün koşulları belli.  Her zamankinden daha fazla sevgiye, güvene ve dayanışmaya ihtiyacımız var, biliyoruz” diye konuştu.

PUDRA ŞEKERCİ KADROLARINIZ İÇİN SÖZÜNÜZ VAR MI?

Usluer, “Bir yandan Nas var Nas var diye bağırıyor. Öte yandan Bakara Suresi’ne sarılmış;Sabret Allah seni ödüllendirecektir’ diyor.Allah milleti sınıyor’ diyor.  İyi de sizin ‘pudra şekerci kadrolarınız, pudra şekerini taşıyanlar, satanlar’ için sözünüz var mı? Sarayın mutfağı, makam araçları, uçakları, AKP’lilerin 2’li, 3’lü, 4’lü maaşları da bu sınamaya tabii olacak mı?” dedi.

KREDİ NOTU GÖRÜNÜMÜ DURAĞANDAN NEGATİFE GEÇTİ

Türkiye’nin kredi notuna değinen Usluer, “Uluslararası kuruluşları geçtiğimiz hafta Türkiyenin kredi notunu BB negatif” olarak açıkladılar. Ülkenin kredi notunun görünümü ise durağandan negatife geçti. Neden? Çünkü ülkenin para politikası güvenirliği zayıf, enflasyon yüksek, dış likiditesi düşük ve jeopolitik riskleri yüksek” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET EN AZ 5000 TL OLMALIDIR

Asgari ücret komisyonunun iktidarın güdümü altında olduğunu dile getiren Usluer, “Bir orta oyununa döndü. Yönetmen ne derse, oyuncular o sesi çıkartıyor. İlgili Bakan diyor ki ‘herkesin memnun olacağı bir rakam oluşturacağız.’ Hadi oradan. Evelemeyi gevelemeyi bırakın. Bugün son gün, 4’üncü toplantı yapılacak. Bir kez daha uyarıyoruz. Asgari ücret en az 5000 tl olmalıdır” dedi.

EMEKLİ VE EYT’Lİ SOKAKTA

“13 buçuk milyon emekli, 5 buçuk milyon EYT’li sokakta” diyen Usluer, “Emekli sandığı dahil, bu ülkenin tüm emeklileri açlık yoksulluk içinde yaşıyorlar. Bayram ikramiyeleri 4 yıldır yerinde sayıyor. En düşük emekli /çalışan maaşı asgari ücret kadar olmalıdır. İntibak yasası amasız fakatsız çıkartılmalıdır. EYT sorununun tek çözüm adresi vardır; 4447 sayılı yasa iptal edilmelidir” diye konuştu.

YENİ YILA YIRTIK BÜTÇEYLE GİRECEĞİZ

Bütçe görüşmelerine değinen Usluer, “TBMM’de halkın bütçesi değil, emeğin emekçinin bütçesi değil, sarayın ve sarayın adamlarının bütçesi görüşülüyor.

Bu hafta sonu her durumda kabul edilecek bütçe, kabul edilmeden açık verdi.

Bütçe, komisyonda görüşülmeye başlandığında dolar kuru 9 tl civarındaydı. O bütçe TBMM’de kabul edildiğinde dolar kuru 14 tl’ye dayanacak.  Yeni yıla yırtık bütçeyle gireceğiz. Yırtık bütçeyi nasıl yamayacaklarını izleyeceğiz. Çare belli! İsraftan, saltanattan vazgeçin” dedi.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI BEKA SORUNUDUR

Türk lirasında yaşanan değer kaybının bir beka sorunu olduğunu vurgulayan Usluer, “İktidar kendi eliyle paramızı pul yaptı. İktidar kendi yanlış politik tercihleriyle ekonomimizi batma aşamasına getirdi. Milli paramızın değer kaybetmesi beka sorunudur. Çünkü güçlü devlet eşittir güçlü ulusal para birimidir. Ülkemizi tarımda hayvancılıkta, ilaçta dışa bağımlı hale getirdiler. Vatandaşımız süte, ete, limona, ekmeğe muhtaç. Ekonomimiz yoğun bakımda. Çözüm belli, bu iktidar gitmeli. Bu iktidar gitmeden düzelemeyiz” diye konuştu.