ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İÇİN ORTAK AKLI OLUŞTURMAYA HAZIRIZ
18.04.2022

Memleket Partisi’nden Tüm Siyasi Partilere Açık Çağrı

ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İÇİN ORTAK AKLI OLUŞTURMAYA HAZIRIZ

Gaye Usluer, “Memleket Partisi olarak tarım sektöründe yaşadığımız sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır. Siyaset üstü bir anlayışla sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazırız.”

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer, partisinin Merkez Yönetim Kurulu gündemli basın açıklamasını gerçekleştirdi. Memleket Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Usluer, tüm siyasi partilere gıda krizi konusunda ortak akıl çağrısında bulunarak, “Bugün burada sizlerle paylaştığımız basın açıklaması metnini hem iktidar hem de muhalefet partilerine göndereceğiz. Yanıt aldığımız siyasi partileri bizzat ziyaret ederek raporumuzu paylaşacağız. Ülkemizin ortak iyiliği, hepimizin iyiliği için ortak akla talibiz” dedi. Usluer açıklamasına şöyle devam etti:

EKMEK KUYRUKLARINI HAK ETMİYORUZ

21.yüzyıl Türkiye’sinde ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Marketlerde un, şeker, yağ için oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Bereketli toprakların, su ve güneşle buluştuğu verimli meraların olduğu bu güzel coğrafyada bu yaşananları hak etmiyoruz. Tarım sektöründe yaşanılan sorunların çözümü yok olanı ithal etmek değildir. Çözüm üretimde. Üretmek, daha fazla üretmek zorundayız.”

GIDAYA ULAŞABİLME BEKA SORUNUDUR

“Günümüzde gıda güvenliği ve gıdaya ulaşabilme tüm ülkeler için bir milli güvenlik ve beka sorunu haline gelmiştir. Pandemi süreci ve hemen kuzeyimizde yaşanan Rusya-Ukrayna savaşının oluşturduğu kriz ortamı bitkisel ve hayvansal üretimin, gıda güvenliğinin önemini bir kez daha yaşayarak görmemizi sağladı.”

İTHALAT DIŞA BAĞIMLILIK DEMEKTİR

“Üretebileceğimiz tarım ürünlerinin ithalatçısı olmak demek, dışa bağımlılık demektir. Bakınız yakın zamanda Ukrayna-Rusya savaşında ülkeler kendi ihtiyaçlarını önceleyerek bazı ürünlere ihracat yasakları koydular. Karadenizden gelecek gemilerin yollarını gözledik, endişeyle. Biz Memleket Partisi olarak ülkemizin en öncelikli sorunlarından birisinin tarım sektöründe yaşanılan sorunlar olduğuna inanıyoruz.” 

TARIM STRATEJİK SEKTÖRDÜR

“Tarım sektörü stratejik sektörlerdir. Tarımda sektöründe önceliğimiz kendi kendimize yetebilirlik olmak zorunda. Memleket Partisi olarak tarım sektöründe yaşadığımız sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır. Konunun siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazırız.”

HEPİMİZİN İYİLİĞİ İÇİN ORTAK AKLA TALİBİZ

“Bugün burada sizlerle paylaştığımız basın açıklaması metnini hem iktidar hem de muhalefet partilerine göndereceğiz. Yanıt aldığımız siyasi partileri bizzat ziyaret ederek raporumuzu paylaşacağız. Ülkemizin ortak iyisi, hepimizin iyiliği için ortak akla talibiz.