Erzurum-Pasinler'de doğmuştur. Ankara Gazi Lisesi'ni bitirdikten sonra yüksek öğrenim için Fransa'ya gitmiştir. Paris VIII Üniversitesi'nde Siyaset Sosyolojisi eğitimi yapan Evren, daha sonra Paris 10 NanterreLa Defense Üniversitesi'nde Şehircilik ve Bölgesel Kalkınma Bölümü'nü bitirmiştir. Aynı üniversitede, “Kent-Üniversite İlişkisinin Bölgesel Kalkınmadaki Rolü” konulu tez ile lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

Fransa’daki birçok belediyede eğitim alan Gürbüz Evren; Berlin ve Brüksel'de, Üniversite-Kent ilişkileri kapsamında kentsel dönüşüm projelerinin hazırlığında bulunmuştur. Fransız Sosyalist Partisi başta olmak üzere bazı siyasi partilerde, yaklaşık 6 yıl, “Örgütlenme ve Zor Bölgelerde Siyasi Çalışma” konularında verilen eğitimlere katılmıştır.

Gürbüz Evren, 1998'de Türkiye'ye dönmüş, 1999-2000 yılları arasında Savunma Sanayinde çalışmış, Eurocopter projesini takip etmiştir. Ankara Üniversitesi'nde 4 yıl, Başkent Üniversitesi'nde de 1 yıl öğretim görevlisi olarak çalışmış, “Avrupa’da Yerelleşme, Türkiye’de Yerelleşme”, ”Turizm ve Çevre Sorunları” konulu dersler vermiştir.

TRT'de, radyo ve televizyon programlarında yorumcu ve sunucu olarak görev yapmıştır. Aylık 'Parlamentodan Politika' ve haftalık 'Gazete Ankara' adlı yayınlarda köşe yazıları yazmıştır.

'ODA TV' ve 'Gerçek Gündem' haber sitelerinde sürekli yazarlık yapmıştır. Aylık 'Bütün Dünya' dergisinin ve haber sitesi Veryansıntv'nin sürekli yazarıdır.

Ekim 2004'ten bu yana, yaklaşık 17 yıldır Kanal B televizyonunda cuma akşamları yayınlanan "Bekleme Odası" adlı programı hazırlayıp sunan Gürbüz Evren'e, Çağdaş Gazeteciler Derneği 'Bekleme Odası' için yılın en iyi televizyon programı ödülü, Toplumsal Etik Derneği "Meslekte Etik Davranışı Teşvik" ödülü, Mahalli İdarelere Yardım Derneği, 863 belediyenin kapatılmasını önleyecek programlar yapması nedeniyle "Onur Ödülü", Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ise kamuoyunu aydınlatıcı içeriği nedeniyle ''Basın'' ödülü, Yörük Türkmen Oğuz Boyları Kültür Dernekleri Federasyonu ise ''Onur Ödül Plaketi'' vermiştir.

Gürbüz Evren, kendisine verilen 20 ödülü ise kabul etmemiştir.

Yabancı televizyon kanallarının Türkiye'de gelişmelerle ilgili bağlantı yaptığı Evren, yurtiçi ve yurt dışında 200'den fazla etkinliğe konuşmacı olarak katılmıştır. Özellikle Ermeni Soykırımı iftirasına karşı, başta Fransız Senatosu olmak üzere birçok ülkede düzenlenen etkinliklere konuşmacı olarak katılarak yabancı belgeler üzerinden iddiaları çürüten çalışmalar yürütmüştür.

Gürbüz Evren, 3 Kasım 2002 seçimlerinde DSP Ankara 1 Bölge Milletvekili adayı, Mart 2004 Yerel Seçimlerinde ise DSP Ankara-Etimesgut Belediye Başkan Adayı olmuştur. Bir dönem üyesi olduğu CHP için Parti'nin seçimlerde kullandığı bazı projelere imza atmıştır.

Gürbüz Evren'in, "Sömürgecilik Tarihi Işığında Ermeni Sorunundaki Çıkar Odakları" (Ümit Yayıncılık, 2002), "AB Bekleme Odası'nda Türkiye'ye Dayatmalar" (Ümit Yayıncılık, 2005), "Avrupa Birliği sürecinde Kürtçülük" (2007), "Son Celse" (2008), "AKP'yi Çözdüm İşte Kılavuzu" (Karınca Yayınları, 2009), "Emperyalizmin Oyuncağı Ermeni Sorunu" (Karınca Yayınları, 2009), "Atatürk'ten Özür Diliyorum" (Karınca yayınları, 2010), "Durun Öldürmeyin Birbirinizi Siz Kardeşsiniz" (Karınca yayınları 2011), "Avratlar Cenneti Fransa" (Karınca yayınları 2012), "Facebook Yokken Buralar Tarlaydı" (Berikan Yayınları (2014) ve "Millet CHP Diyecek (mi?) (Berikan Yayınları 2017) isimli yayımlanmış kitapları bulunmakta ''Girit'' konulu 13. Kitabı ise yayınlanma aşamasına gelmiştir.

Gürbüz Evren, 3 çocuk babasıdır.