1966 Çerkezköy / TEKİRDAĞ'da doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Çerkezköy’de, liseyi Çorlu’da bitirmiştir. Yüksek öğrenimine Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat bölümünde devam etmiş, bu süreçte tekstil fabrikasında işçi ve İşyeri Baş Temsilci Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Örgütlü siyasi hayatına 6 Eylül 1987 yılında yapılan Anayasa Referandumu ile başlamıştır. 29 Kasım 1987 Genel Seçimleri ve 1989 Yerel Seçimleri'nde SHP çatısı altında aktif görev almıştır. 1992 yılında SHP çatısından ayrılarak siyasi hayatındaki en büyük idolü olan büyük devlet adamı Bülent ECEVİT’ in Genel Başkanı olduğu DSP çatısı altında siyasi hayatına devam etmiştir. Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve İlçe sekreteri olarak görev yapmıştır. 18 Nisan 1999 Genel ve Yerel Seçimleri'nde Tekirdağ İl Genel Meclisi Üyesi olarak seçilmiş, 3 dönem Daimi Encümen Üyesi olarak görev yapmıştır. 2014 yılında CHP'de aktif siyasete geri dönmüştür. 2015 yılında CHP çatısı altında 26. Dönem Milletvekili Aday Adayı olarak ön seçime girmiştir. 2018 – 2019 döneminde ise, CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Çerkezköy Belediye Spor Kulübü, Çerkezköy Balkan Türkleri Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başta olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşlarında görev almış ve almaya devam etmektedir. 2018 yılında Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası organ seçimleri sonucunda Meclis Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Vending, toptan gıda, makine ithalatı gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren aile şirketlerinde iş hayatını sürdürmekte olan Ayhan Duran; evli 2 kız ve 1 erkek çocuk babasıdır.

Ayhan Duran