Yazar, tiyatro ve kamera önü oyuncusu, sunucu ve sporcudur. Genç yaşında, sığ suya yüksekten balıklama atlamaya bağlı geçirdiği bir deniz kazasında, boyun kırığı ve dolayısıyla omurilik zedelenmesi yaşamış, o tarihten itibaren tekerlekli sandalye kullanmaktadır. 

Sanata dair çalışmaları genç yaşlarda başlamıştır. Yaklaşık yirmi yıldır çok değerli tiyatro sanatçısı duayenlerle çalışmış, sanat, spor ve sivil toplum çalışmaları dolayısıyla pek çok ödül almıştır. Üniversitelerde konferanslar vermiş, Türkiye ve yurtdışında bir çok salonda tek kişilik gösterisini sahnelemiştir. 

Önemli markaların reklam filmlerinde yer almış, tek kişilik oyununun yanı sıra kamera önü oyunculuk, sunuculuk, televizyon ve radyo çalışmaları devam etmektedir. 

Yirmi yılı aşkın süredir sivil toplum örgütlerinde yönetici olarak çalışmalarda bulunmakta, sosyal politikalar ve dezavantajlı bireylerin insan hakları bağlamında bir yaşam sürdürebilmeleri için mücadele vermektedir.

Macera sporları yapmakta olan Hakkı Erman Eranıl, Türkiye'nin lisanslı tek sakat otomobil yarışı ve yamaç paraşütü pilotudur.   

Hakkı Erman Eranıl